Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Marrty

Discuții de tot felul (derivat din Noul Doblo)

Recommended Posts

Tocmai asta spuneam.. cele mai vechi sunt mai bune decat ce a iesti acum.. din multe puncte de vedere.. sunt convins ca suedezele sunt masini.. Volvo, Saab si imi plac mult si japonezele chiar daca nu am condus asa ceva.. dde ce sunt un mare fan al masinilor italiene ? Iubesc istoria lor, modele (mai ales clasicele).. am doua italience clasice.. am avut Punto.. mi-a placut enorm pe langa altele de clasa ei.. mi-a intrat in sange asta- iubesc Alfa Romeo.. ma simt super la volanul ei.. merge bine pentru km ei, iubesc Lancia foarte mult.. ce istorie are.. ce palmares. Mi se ridica parul in cap cand vad un amarat de clip cu o S4, 037 sau Stratos.. am deschis Club Lancia Romania din pasiune.. va fi poate (pe langa Alfa Club- un deosebit respect pentru ei deoarece sunt poate cei mai pasionati) Club Lancia va fi la fel.. pentru ca majoritatea celor inscrisi acolo sunt pasionati, nu posesori ca aici- "din pasiune pentru pasiune" scrie pe banner.. departe de noi acest lucru.. Iubesc masinile italiene pentru ca fac parte din viata mea si in acelasi timp o masina italiana mi-a salvat viata dintr-un accident grav.. pasiunea mea nu se poate descrie in cuvinte.. Denver sau Adi- mobil iti pot confirma cele spuse de mine..

www.clublancia.ro

Lancia Flavia Berlina - 1,5 boxer (aluminium engine) 1963

Lancia Lybra - 1,8 16V (V.V.T) 2001

Daniel, masina ti-a salvat viata pt ca avea 8 airbag-uri, nu pt ca era fiat. Fiatu meu avea doar 2 . Pun pariu ca daca aveam eu cu ea un accident asemanator, nu ieseam prea bine. 

Pasiune se numeste cand iei un model (mai vechi sa zicem), il tii in garaj, si-ti cheltui mare parte din buget si timp liber pe intretinerea lui. Ca si cu tuningu, daca am pus niste jante pe logan nu inseamna ca i-am facut tuning.

Respect pasiunea ta pentru marcile italiene, si repet importanta este senzatia pe care ne-o da cand suntem la volanul lor, restul e cancan. 

P.S Avand in vedere ca mereu mesteresc la punto-ul lu theo si tin cu dintii sa fie ok din toate punctele de vedere cred ca ma face un pasionat de masina asta (nu neaparat de marca).

Numa' bine!

Frumoasa- ford mondeo mk3 2.0 16v/ 2005 b-145-FVT

Bestia- Volvo 850 2.0turbo 20v/1996 p-0928at

Lulutza- Fiat punto 1.2 8v/2001 cu sistem de talping 45+ ms-81-THO

Vali conta si faptul ca era Fiat- sunt destul de bine puse la punct d.p.d.v al accidentelor :D A maea a primit ca model 4 stele N Cap in 2000.. si da, ai dreptate.. au contat airbag-urile foarte mult..

www.clublancia.ro

da am incercat si Ford, la Focus din 2008, nou nout i-a cazut geamul de la usile din spate, de bine ce le-au facut nemtii :D , dupa 20 de mii de km s-a bulit si aerul conditionat si a mai aparut si o problema la care nici mecanicii lu' peste prajit nu au reusit sa-i de de cap, Mondeo ce-i drept nu am condus si nici nu am prea multe feedback-uri legate de el, Volvo: a avut sefu un XC 70, ii baga 1 litru de ulei la fiecare 1 mie de km, ca sa nu mai zic ca articulatia a schimbat-o mai des ca mine la Fiat :( ...si-a bagat organul in ea de masina si a donat-o la o manastire si a trecut pe Audi A6 Allroad...care se pisa de la distanta pe XC 70.

Vorba ta, sunt masini si masini, pe mine ma costa 1 milion un parbriz, filtrele le iau la nivel de 10 lei bucata, o bascula noua la 120 de lei, voi scoateti si 500 ron pe o bascula :P un rulment m-a costat 42 ron, SNR frantuzesc, sa va intreb cat costa unul la Mondeo? Iti spun eu: 460 ron rulmentul fata.

If you love something...let it go, if it comes back to you...it's yours, if NOT....it never was!

Nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita - ignorance is bliss ;)

www.clublancia.ro

fiatmapportal.jpg

Sa revin: Toyota Yaris ambreiaj picat la 27 de mii de km, Honda Accord: ambreiaj picat la 38-40 de mii de km, Toyota Yaris motor VVTI, si parca 1.3 motorul, cost ambreiaj : 18 milioane, Alfa Romeo 156, 215 mii km in bord, ambreiajul perfect functional din fabrica, cost de nou: 12 milioane, motor 2.0 TS...Fiat Bravo 1, ambreiaj, cost: 350 ron Valeo :D

Poate sa ii pice intreaga masina a unui detinator de nemtoaica sau japoneza, ca niciodata nu va zice: ce de cacat e masina mea! daca in schimb schimba 2 flanse la un Fiat: moamaaa deja e cea mai proasta masina din lume!

If you love something...let it go, if it comes back to you...it's yours, if NOT....it never was!

www.clublancia.ro

fiatmapportal.jpg

si oricat ne-am dat cu capul de toti peretii sa dovedim ca saibele noastre cu roti au o oarecare valoare, ne vom lovi mereu de acelasi zid: italy vs deutchland, italy vs france vs japan etc... fiecare are parerea lui si deja nu-mi mai pasa, eu ma simt bine in buburuza mea, si chiar de-ar fi sa iau alta masina, cu siguranta ca la ea nu voi renunta, suspensie independenta spate, caroserie blindata, bine lucrata, motorul inca toarce si la 75 de ponei ai ei se misca chiar bine, e o placere cand intra in viteze ca in branza, volanul se mica ireprosabil, sunetul motorului: tipic italian si toate astea: de la o masina de 1200 de euro :D

www.clublancia.ro

fiatmapportal.jpg

Bai omule, nu a spus nimeni ca fiatu este de cacat. Am spus , si ma repet , fiatu nu mai este ce-a fost odata. Comparatie clara -gp-ul meu din 2008 cu punto-ul lu theo din 2001. La gp, doar motorul era bun, restul....munca de 2 lei. La a lu theo si motorul e bun, si caroseria si plasticele. Apropo vreau si eu un set de suspensie stock originala pt punto mk2. Cat de ieftin mi-o poti da?

Si la logan gasesti piese de la trenul de rulare cu 1 milion, si peste 500km pica. Sa nu vorbim de preturi ca nu orice pret mic reprezinta o afacere buna.

Legat de mondeo, o costa atata un rulment, da uite ca al meu are 100.000 km si nu are absolut nici o buba. Doar consumabile i-am schimbat pana acum. De asta ce zici?. Si e din 2005, nu mai nou. Sa ti-l dau o tura sa vezi cum mere si cum arata interioru. Sa incep si eu sa-ti zic ca si fordu si volvo-ul au suspensie independenta? Cate dintre fiaturi au asa ceva? Doar bravo generatia pe care o ai tu si mai care?

Legat de volvo, are 160.000 Cati or fi reali nu se stie, Stiu doar ca mere bine si ala. Si da, acum trebe sa schimb bascula spate deoarece asta iarna m-am dus la drifturi cu ea si am dat in bordura cu roata. Vrei sa-ti arata masina cum arata pe burta? Vrei sa vezi cum trage motorul? Vrei sa vezi cum sta masina pe strada?

Prietene,iti dau un exemplu simplu. golfu 5 a lu tata . la 10.000 km i-a cazut volanta, acum la 50.000 pompa de abs. Alte golfuri 5 au sute de mii de km fara probleme.De aici pot eu sa zic ca vw este o masina proasta?

Va atacati aiurea sustinand ca fiatul e cea mai tare, iar restul sunt muci. Voi chiar nu pricepeti ca toate sunt masini si toate au defecte? Acu mai depinde si de norocul omului sa nimereasca o masina buna. Voi nu pricepeti ca astea noi nu mai sunt ce-au fost alea mai vechi. Voi chiar nu pricepeti ca de la o masina se asteapta consum mic, putere cat mai mare , si fiabilitate, indiferent de marca si de istoria ei. Daca e sa ne luam dupa istorie, ne ducem dracu. Toti cunoscutii cand au auzit ca mi-am luat fiat mi-au spus ca am facut cea mai mare greseala. Oare de ce?

Un fiat  gp din 2008 se vinde cu vreo 4000 euro (masina a costat de noua 10.000 euro). Un volvo s40 din 1998 cu 4000 euro. un golf 4 de prin 2000  cu 4-5mii de euro. Deci eu dupa 3 ani dau masina la mai putin de jumatate de pret. Fiatu la revanzare pierde extraodinar de mult. Asta arata cat de multa incredere are romanul in aceasta marca.

Cati dintre actualii si vechii posesori de fiat si-ar mai lua unul doar pentru ca este fiat? 

Deci masini si masini. Si ti-am mai zis, daca poti face rost de piese la preturi asa mici, fa frate o afacere si da si tu mai departe la niste preturi bune. Nu mi te lauda aci ca tu iei rulmentu cu 3 lei si noua ni-l dai la 10 ca in magazin.

Sa iti spun ceva Vali- Adi are piese de calitate la el.. nu turcisme, chinezarii.. el le da la pret de bun simt.. altii jupoaie pielea de pe tine !! Noi romanii preferam sa mergem la cel care jupoaie pielea de pe noi decat la cel care iti ofera un pret corect pentru ca de - "ce este scump este si bun'' Nu Intotdeauna ! Inca ceva.. I-ati Gp de la "mama lui" din Torino.. sa vezi diferenta intre cele fabricate in Turcia si cele din Torino !! chestia cu preturile se practica doar la noi in tara in privinta unei masini sh..  ca vorba aceea: romanu' ia TaDaI, bemveu etc.

www.clublancia.ro

Danielo, gp meu era din italia. te asigur eu de asta. A fost singura favoare ca sa zic asa pe care mi-a putut-o face directorul de acolo deoarece a fost coleg cu tata .

Repet pt ultima oara, nici fiatul nici alta marca nu mai sunt ce au fost.  Atata timp cat tu esti multumit de alfa ta, theo de punto ei, robert de tdi-ul lui (sunt si fiat-uri pe motorina, nu inteleg ce aveti cu cei ce-si iau masini pe motorina), eu de ford, volvo si iar de punto-ul lui theo, etc este impropiu sa zici ca marca X este cea mai tare. Vorba lui django, cea mai buna este cea pe care o conduci. Sau ma rog, cea mai buna masina e aia de firma(serviciu)...

Si faptul ca am ramas prieten cu cei din acest club eu cred ca zice multe.

Aia de serviciu e cea mai rapida :D Cea mai buna... depinde daca suporta sefu toate cele :P

Dar in mare parte tre' sa-i dati dreptate lu' funkydj.

@mobil: Daca aveai un fiat mai nou nu mai le luai asa de ieftin :(

"Bai oameni buni", daca nu vi se strica masinile saracii producatori auto din ce sa traiasca? :( N-aveti mila deloc.

Nu stiu de ce va atacati atat cand este vorba de Fiat si asa mai departe.. s-a ajuns prea departe cu acest subiect si o dati in altele ! Daca aveti ceva cu aceasta marca auto, tineti-va parerea pentru voi.. acest forum se vrea a fi un forum al pasionatilor pentru aceste masini !! ca ramanem prieteni in continuare, e alta treaba.. repet: Daca aveti ceva cu aceasta marca auto, pastrati-va parerea pentru voi... acest forum se numeste Fan Fiat, nu all stuff about all cars in the world. Punct.

www.clublancia.ro

Fordul are 100 de mii de km facuti de tine? ca asa si a mea are 200 de mii de km si in afara de suspensia sport si cateva ravagii facute de ea la partea de articulatie si evident consumabile, nu am schimbat nimic :(

Ok, time will tell :D la doua lucruri iti dau dreptate: masinile din ziua de azi CLAR nu mai sunt ce-au fost! si DA un Fiat cumparat de nou, la cateva luni nu mai scoti nici 70% din suma la vanzare...asta e unul din cele mai mari dezavantaje, chichitze gen s-a rupt nush ce rahatel la toba, sau s-a bulit o flansa sau eu mai stiu ce....astea sunt imperfectiunile italienilor, deh, daca nu s-ar strica, ei ce ciorba si paste ar mai manca? :P

www.clublancia.ro

fiatmapportal.jpg

stau si citesc si m minunez de ce vad...  eu zic sa terminati cu contrele astea...  fiecare isi cump ce masina vrea. eu unu am schimbat-o pt k am vrut un motor diesel,nu pt k e o skoda...    daca skoda sa nimerit sa fie asta e acum. cand m'am gandit sa schimb masina,nu mi-am ales un brand anume,ci doar motorul diesel (cu T binenteles)    numa bin. ;D

Making the simple complicated is commonplaces.

Making the complicated simple, awesomley simple. THAT'S CREATIVITY

pe scurt si bine punctat!  :D

doar suntem colegi si prieteni  ;D

www.clublancia.ro

fiatmapportal.jpg

Da bine punctat.....suntem sigur prieteni  si doar "posesori" de Fiaturi............stau si  ma intreb?;D? oare mai avem voie pe forum, daca nu suntem pasionati.

Vinde - Pleaca - Mori

Bineinteles ca aveti voie.. nici nu se pune problema.. eu ma refeream strict la problema legata de pasiune pentru aceasta marca nicidecum la interdictii.. ca pasionati sunt putini, e alta problema.. tu esti unul dintre putinii pasionati de Fiat de pe forum ;D

www.clublancia.ro