Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

danielomihai

Suspensie - Direcție

Recommended Posts

Pe spate am mici probleme cu amortizoarele ! Am cumparat amortizoare pe ulei si le voi monta in curand !

110_.jpg

www.clublancia.ro

Lancia Flavia Berlina - 1,5 boxer (aluminium engine) 1963

Lancia Lybra - 1,8 16V (V.V.T) 2001

si eu trebuie sa chimb amortizoarele de pe spate.Cele originale au fost pe gaz, m-am gandit sa-mi pun la fel.Acum inca sunt in cautari de firme/preturi

Au o "chestie" interesanta -shock absorber ,sunt  mai rezistente la "gropile patriei" si sunt mai bune pentru greutate ! 200 de pe okazii !!

www.clublancia.ro

Au o "chestie" interesanta -shock absorber ,sunt  mai rezistente la "gropile patriei" si sunt mai bune pentru greutate ! 200 de pe okazii !!

Aici te contrazic . Cele pe gaz sunt mai rezistente , cele pe ulei sunt tehnologie veche .

Eu am de 2 puse pe fata pe gaz si am luat gropi destule si amortizoarele su gradul de uzura 23% , deci ma mai tin cel putin 2-3 ani !

Toate masinile noi ies pe gaz acum sau magnetice , dar asta e alta discutie  :D

De o saptamana am schimbat amortizoarele fata, am pus pe gaz de la lip (din grupul Quinton hazell Automotive) si m-au costat 320 Ron perechea, 2 ani garantie. Parca am alta masina, cele vechi erau tot pe gaz si erau originale ale masinii.

am gasit si eu amortizoare LIP la un pret destul de rezonabil. am cautat pe google si am gasit si lucruri bune dar si rele despre ele, cum se comporta pe drum? cati km ai deja cu ele?

Am cam 600 km, se comporta ok, la stabilitate nu e nimic diferit, chiar sunt multumit

Un test mai mare va fi in concediu ...vreo 5000 km

Ma bucur venom ca ai reusit sa iti pui amortizoare ! Eu o sa le pun pe acestea pe spate -pe ulei- in primul rand sunt mai rezistente la gropi si in al doilea rand mai trainice cred eu din cate am auzit !

www.clublancia.ro

eu am zgomote in fata....de la gropile patriei...mecanicul zice ca sunt flansele, eu zic ca mai e ceva...astept sa i fac o vizita si voi vedea exact.bafta!

27888.gif

fiatpuntour9.gif

cam la cati KM se schimba flansele astea, de unde sti daca sunt defecte ori ba?

de exemplu eu stiu ca am praf telescoapele pe spate, 2 buc monroe sunt 400ron, daca le schimb toate 4

(3+1 gratis), tinand cont ca cele de pe fata sunt 250 Ron, platesc 700 ron, dar cica trebuie sa schimb si flansele pentru garantie care costa 120 ron bucata deci in total ajung la 10000 ron, manopera fiind gratuita.

Telescoapele pe fata sunt ok doar unul pe spate e rupt, acum nici nu stiu de care sa cumpar, am gasit de la 100 ron la 250 ron buc. pentru spate.

la mine cand rotesc pe loc se aude cum freaca sus cauciucul pe fier, si la gropi si drum denivelat se auzea cum bate sus.asa am patit si la matiz ul dinainte, dupa ce am schimbat era liniste ;).1000 ron ai vrut sa zici.am gasit flanse cu tot cu montaj cu 300ron.cik sunt cu tot cu rulment...

27888.gif

fiatpuntour9.gif

la mine nu bate nimic pe fata, spatele e problema, mai ales cand trec peste vreo linie de tramvai sau mai nou ca e primavara iar s-a impanzit orasul cu bumper-e :P

same problem si la mine... cu flansa pe fata dreapta...(bond stie ca a auzito :)) scartzaie foarte tare cand dau de volan (fie pe loc fie cand iau curbe) si la denivelari , gropi , etc etc ... sper sa reusesc sa le schimb cum a zis si bond cu 300 ron dar sa mai dau o fuga la un mecanic sa zica ca e sigur 100% de la el sau e alta buba p`acolo :P

am gasit monroe la 160 ron, acum se merita sa le montezi la service autorizat?din cate am auzit garantia asta la ele e cam relativa in sensul ca daca iei o bordura si iti creapa telescop ma cam indoiesc ca o sa ti-l inlocuiasca

pe vineri-sambata am vb si pt schimbul de flanse si o inspectie klumea pe partea dreapta unde bate mai tare...

27888.gif

fiatpuntour9.gif

mi-au venit amortizoarele, sper ca in weekend sa apuc sa le montez, ca m-am saturat de caruta din spate, mai ales ca s-au inmultit bumper-ele prin oras......

schimbat flansele de amortizor, cea de pe dreapta nu mai avea bile :)) cea de pe stanga era colmatata de mizerie (la rulment). a mortizorul de pe dreapta e cel mai varza. ar trebui sa le schimb. voi vedea...ma cam enerveaza...cik zgomotul e de la amortizoare.marius, de unde le ai luat asa ieftin? monroe am gasit la 190 buc...originala cu ce amortizoare vine? de care sa pun? :) abia luna viitoare mai schimb si amortizoarele...(distrib, placute, flanse ajunge)

27888.gif

fiatpuntour9.gif

gata le-am schimbat, si daca tot m-am murdarit pe maini  :D am schimbat si garnitura de la culbutori am plimbat-o destul o luna in porbagaj :()).

diferenta e imensa, se aseaza mult mai bine pe drum si e mult mai stabila in curbe

telescoapele le-am luat de la ingaraj, e ok daca cumperi mai mult de 600 ca nu platesti transport, altfel ele cantaresc 4 Kg si o sa te coste vreo 30 ron transport

marius, sa mi zici si mie cum se mai comporta cu monroe alea...poate le schimb si eu zilele astea k se aude de parca am un omuletz la tobe acolo care bate continuu :( la gropi

27888.gif

fiatpuntour9.gif

amortizoare pe fata de la Unix ati auzit ceva? cik e 150 buc:) (la probleme fiatr mi a zis de ele)  manopera 100-120 ron.ce ziceti?

27888.gif

fiatpuntour9.gif

Eu am auzit ca piesele de la Unix sunt destul de bune. Bafta !

www.clublancia.ro

deacord cu danielomihai, am luat de exemplu filtre si mai multe nimicuri UNIX care sunt identice cu bosch dar sunt la jumatate de pret

deci amortizorul de pe dreapta suna din ce in ce mai rau....poate reusesc sa l schimb cat mai curand

27888.gif

fiatpuntour9.gif