Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

danielomihai

Cutie de viteze

Recommended Posts

Sau se poate utiliza interfata ca asta: https://www.diagnozaobd2.ro/products/interfata-diagnoza-k-line-pentru-fiat-ecu-scan-completa/  dar din moment ce se ocupa cu asa ceva presupun ca omul are ce-i trebuie pentru verificarea tuturor modulelor.

Probabil ca tot pe partea de soft e rezolvarea.

Nu prea ai cum sa stii de ce nu merge,soft sau module,poate chiar si cablajul este diferit intre una automata si una manuala.Cel mai bine era daca se schimbau calculatoarele impreuna cu cablajul.Daca este vorba de Punto 1.2 se gasesc multe ruginite dar cu mecanica functionala,ca piese de schimb.

@artevet  postul tau in legatura cu vanzarea solutiei pentru reconditionarea cutiei de viteze a fost mutat aici in sectiunea potrivita.

Mutumesc frumos de ajutor, nu am gasit atunci sectiunea de market!

Dragii mei, stiu ca a trecut ceva timp de cand nu am mai adus vesti, dar.... In sfarsit, singura problema care a ramas nerezolvata este treaba cu vitezometrul care inca se incapataneaza sa nu fuctioneze. Sistemul a fost programat sa citeasca viteza vehiculuiui din senzorii de pe roti. Au fost testati senzorii, functioneaza in parametri. Nu s-a reusit reprogramarea ceasurilor originale de bord asa ca am cumparat altele de pe 1.3 diesel. Am rescris numarul de km , s-a facut proxy alignment, totusi vitezometrul nu merge. Undeva pe drum se pierde infomatia. In rest nu apare nici o eroare pe diagnoza. Ce idei mai aveti? 

Nu ai gasit unele de pe o versiune pe benzina? Poate versiunea diesel citeste viteza de pe cutie, nu stiu, e doar o banuiala...

Sau sa ai marele ghinion sa fie doar ceasul kilometrajului defect la noul bord, desi nu as crede...

Sau poate este nevoie sa fie adaugata vreo rezistenta undeva pe placa electronica a ceasurilor de bord, poate ca semnalul care vine la placa nu este perceput corect de carte bobina acului, la fel, e doar o presupunere...

Ceasurile sunt ok. Am instalat si senzorul pe cutia de viteze, dar acum viteza indicata e de 5 ori mai mare decat cea reala, de ex la 40 km/h imi arata 200.