Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

ieronim77

Revizii

Recommended Posts

Am constatat ca nu exista un loc in care sa vorbim despre revizii, asa ca, uite un topic nou !

Incep eu: ar trebui sa fac revizia de 30.000 si nu prea am bani. Ideea e ca masina are 5 ani garantie, primii 2 oferiti de Fiat au expirat, acum mai raman cei 3 oferiti de AutoItalia. Un deviz estimativ pentru un GP 1,4 cu 77cp la 30.000 ajunge undeva pe la 700-800 lei. Acuma va spun sincer nici nu stiu ce sa fac; bani nu am sa fac revizia la ei; ar mai fi varianta sa cumpar eu piesele si sa le schimb intr-un service (altul decat reprezentanta); asta m-ar costa cca 500 lei (350 piesele si ~ 150 manopera). Piesele si consumabilele pentru 30.000 sunt: ulei (selenia 20k), filtru ulei, filtru polen, filtru aer, 4 bujii. Acum filtrele de aer si polen le schimb eu, mai ramane uleiul, filtru ulei si bujiile sa le schimb in service. Voi ce ziceti sa fac ? Risc prea mult sa renunt la garantia suplimentara de 3 ani oferita de AutoItalia. Tin sa-i multumesc lui Stefan pentru deviz, dar (acum afla si el) nu am banii necesari sa fac revizia in service AI. Vine iarna, caut si niste anvelope mai bune si mai ieftine, plus ca mai am cateva cheltuieli care pur si simplu nu-mi permit. Ideea e sa nu ma zgarcesc acum si sa-mi para rau mai tarziu.... de exemplu garantia a fost buna pana acum , am schimbat compresorul de la A/C; nici nu vreau sa ma gandesc cat m-ar fi costat daca nu aveam garantie.

Ideea e ca masina nu prezinta simptome de nici un fel cum ca ar fi ceva in neregula cu ea; de curand a trecut cu brio ITP-ul (Robert stie si ii multumesc si cu aceasta ocazie pentru ajutorul acordat).

Ca si service alternativ as apela la cei de la Proca Auto Center, in primul rand ca au Examiner si in al doilea rand ca au numai feed-back-uri pozitive de la oameni seriosi. Va tin la curent cu ce o sa fac.

Esti inteligent cand crezi jumatate din ce ti se spune si esti intelept daca stii sa alegi jumatatea adevarata !

Eu am acusica 40.000 si sunt in aceeasi dilema. In carnet ai asa: revizii din 30 in 30k sau 24 de luni. Eu am facut din 10 in 10 k si vreau sa continui asa. Am facut la 30k acum 9 luni si o sa fac la 50 in service pentru ca atunci o sa am cam 2 ani, cea de 40k, regie proprie probabil tot la Proca.

La 30 nu am schimbat bujiile si nici nu am auzit pe nimeni de la nici o marca printre cunoscuti sa le schimbe asa repede. Mitica stiu ca avea 80k si inca nu le schimbase, deci mai castigi 150ron.

Filtrul de polen l-am schimbat la 30k si nici nu cred ca il schimb decat cand o sa simt ca incepe sa miroase sau ca aerul nu are presiune.

Filtrul de aer si cel de polen le schimbi singur in 15 - 20 min.

La 30 nu am schimbat bujiile si nici nu am auzit pe nimeni de la nici o marca printre cunoscuti sa le schimbe asa repede. Mitica stiu ca avea 80k si inca nu le schimbase, deci mai castigi 150ron.

Pai asa scrie in planul de revizie, la 30.000 bujiile. Si de costat costa cca. 23 de lei bucata. Stiu ca Mitica face reviziile la reprezentanta in Iasi, nu stiu cum l-au lasat sa nu le schimbe.... el are motor de 1,2 deci apropiat cu al nostru, si stiu ca are acum 100.000. O sa-l intreb.

Esti inteligent cand crezi jumatate din ce ti se spune si esti intelept daca stii sa alegi jumatatea adevarata !

Stim noi cum e cu planurile de intretinere influentate de perioada de garantie din carnet :hb:

Salutare,

O intrebare pentru colegii cu motorizarea 1.3 multijet 90 CP din 2007: cum iti dai seama ce tip de filtru de ulei ai nevoi, ufi sau purflux?masina nu are DPF.

Si cati litri de antigel intra? Antigel de tip G12 rosu e ok sa-l folosesc?