Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Mihai

Inchidere centralizata Panda

Recommended Posts

Salut,

Eu la  modelul ''active''am montat o inchidere centralizata formata din :

1. Alarma auto Pilot,

2.inchidere centralizata Pilot,

3.Kit Panda 71802681, (yala cu motoras incorporat)

6197_.jpg

6199_.jpg

6201_.jpg

6203_.jpg

6205_.jpg

Personal am folosit inchiderea centralizata si cablajul original ,modificand doar papucii rotunzi la care se legau motorasele (acuatoarele). Un singur motoras are 5 fire(master) ,celelalte au 2 fire (slave). 

Foto 1.....asa arata acuatoarele universale pe care nu le-am folosit ,deoarece la fiat panda motorasele se afla in yala ......de aceea am fost nevoit sa cumpar yala cu motoras (kit).

6213_.jpg

6215_.jpg

6217_.jpg

6219_.jpg

6221_.jpg

6223_.jpg

6337_.jpg

6339_.jpg

6341_.jpg

6343_.jpg

Pentru a inlocui yala cu motoras (kit) se procedeaza astfel:

1. Cu ajutorul unei surubelnite in stea, se demonteaza cele doua holsuruburi ce se afla in partea de jos a fetei de usa...foto1 si foto 1.1

2.Cu imbus de 5mm se demonteaza cele doua suruburi.... foto 2.1,al doilea se afla la cotiera,

3.Cu o surubelnita lata se indeparteaza fata de usa in dreptul "clemelor" de plastic. Eu am izolat surubelnita cu banda pentru a proteja vopseaua de pe portiera ..foto2:

4.Se desurubeaza cele trei holsuruburi pentru a putea indeparta fata de usa...foto 3:

5.Se scoate acel dop de plastic ,apoi cu torx Tx40 se demonteaza cele doua suruburi de pe portiera in dreptul yalei sus-jos ,apoi se trage in dreapta acea protectie............foto 4 si foto 4.1:

6.  Se indeparteaza tijele foto 5 si 5.1 ,apoi se desfac trei suruburi (torx Tx40) de pe portiera ..foto 6:

7.  Se inlocuieste tija de la o yala la cealalta..foto 7:

6754_.jpg

6756_.jpg

6758_.jpg

6760_.jpg

6762_.jpg

6764_.jpg

6766_.jpg

6768_.jpg

6770_.jpg

6772_.jpg

6774_.jpg

Salut,

In 2009 am dat 180lei pe o singura 'broasca' cu motoras si am cumparat-o de la AUTO PARMA ...cauta la dezmembrari mai bine ,iti face pret pentru toate patru usile si te ajunge mai putin.

Iti trimit pe PM doua nr.de telefon ,acum doua luni le avea la vanzare...

Cu stima,

stiti pe cineva in bucuresti care monteaza inchideri centralizate pe panda? Am fost la un atelier si s-au lovit de problema cu incuietoarea din usa soferului si m-au lasat balta.

Pentru cine are nevoie am reusit sa adaptez motorasele din acuatoarele universale in broasca normala si merg perfect.

Salut,

Eu la  modelul ''active''am montat o inchidere centralizata formata din :

1. Alarma auto Pilot,

2.inchidere centralizata Pilot,

3.Kit Panda 71802681, (yala cu motoras incorporat)

Foarte bune explicatiile si mai ales pozele. Multumesc.

Astazi am demontat la al meu Panda fata de portiera sa vad ce fel de broasca are si am descoperit ca e broasca fara motoras cu cei doi pini lipsa (firele 37 si 38 din imagini).

Nu inteleg ce fac celelalte legaturi 24,25 si 55,62 ...ar putea sa fie alimentarea modulului de inchidere cu +12V si GND 

Marea mea rugaminte este sa-mi dai daca ai schema intregului tablou electric pentru ca nu reusesc sa o gasesc ...pe langa legaturile mentionate anterior mai am nevoie si de conexiunile pentru semnalizari care sa clipeasca la armare/dezarmare si ceva pentru portbagaj (aici nu sunt sigur ca am nevoie sa treaca prin tablou) ...si in ultimul rand pentru ridicarea automata a geamurilor electrice.

Eu vreau sa cumpar un set de actuatoare universale, din care pe unul il distrug si scot motorasul din el sa-l bag in broasca soferului, si inca unul pe care sa-l adaptez si sa-l chinui pana o sa-mi inchida/deschida portbagajul care in prezent nu poate fi deschis decat cu cheia.

Dupa toate astea montez modulul de inchidere centralizata sau alarma.

Pentru cine are nevoie am reusit sa adaptez motorasele din acuatoarele universale in broasca normala si merg perfect.

Spune-mi te rog din ce fel de actuatoare ai scos motorasul. Sunt toate la fel astea universale? Cum ar fi astea? http://www.emag.ro/set-inchidere-centralizata-carguard-4-motorase-12v-ic001/pd/DG15SMBBM/