Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

brambur

Bun venit celor cu mk1

Recommended Posts

nu stiu daca se merita sa o inmatriculezi in ro... ai avea taxa undeva la 500-600 euro plus alte cheltuieli eu zic ca ajungi la 800 euro. mai bine iti iei una la fel gata inmatriculata si pe a ta o ti ptr piese.

ocoleste groapa sa nu iti pice roata.... si ai mare grija la taximetristi

Salutare! Am si eu un Mk1 din 97,1.2 benzina 75 de cai, am in jur de o luna de cand am achizitionat-o. Are si cateva dotari masinuta: gemuri electrice, are conditionat, servodirectie, ABS. Singura chestie pentru care ma oftic este ca nu funtioneaza trapa, am inteles ca m-ar costa mult reparatia, nu stiti cumva daca as putea face din ea o trapa manuala? In rest masinuta este foarte ok, sunt foarte multumit Am condus mult timp Volvo-ul tatalui meu, dar acum sunt fan Fiat! :)

Frumoasa masinuta- sa o stapanesti sanatos! Imi place cum ai iesit in poze :) sa ai grija de ea :) 

www.clublancia.ro

Lancia Flavia Berlina - 1,5 boxer (aluminium engine) 1963

Lancia Lybra - 1,8 16V (V.V.T) 2001

Salut, luni merg la politie sa  trec si talonul pe numele meu, acum pot sa ma prezint si eu aici printre voi: Masina am cumparat-o pentru sotia, sa invete sa conduca, are permis de mult da nu a condus :(

Masinuta este un Fiat Punto mk1 1999,  benzina de 1.1 litri, merge impecabil, in afara de rugina la praguri nu prea are defecte. :)

Am condus-o deja vreo 500km, consuma putin, cutia este etajata super, lipseste servo :( in rest numai de bine.

post-4167-0-03043700-1465025176_thumb.jpg

post-4167-0-27927200-1465025178_thumb.jpg

post-4167-0-80922900-1465025180_thumb.jpg

post-4167-0-03093400-1465025183_thumb.jpg

post-4167-0-82012900-1465025184_thumb.jpg

post-4167-0-07478900-1465025186_thumb.jpg

post-4167-0-30042100-1465025187_thumb.jpg

La 11.04.2011 la 9:29, yneedlove a spus:

Ce sa zic...nu ca imi laud negrutza...dar frate....lasata zile intregi pe dreapta...cum vedea cheiea incepea sa tremure...si cum ai dadeam contact....se trezea instantaneu la viatza....

Si ca tot venii vb...am acum cu unu o oferta... cu un bmw 525 td....asta pare mai realist...  decat cel cu 520 benzina ...care ai mai trebuia...putin acolo....putin acolo....ce sa zic domne' cu 2-300 euro..faci masina din ea....la care eu ai zic...poi si in negrutza....dacamai bagi vreo...hmm....50 euro.... este in toate mintziile.... :D

Salut,nu cunosc de ce se foloseste  fiatul punto  si cu denumirea... Mk1 !!!

Acum 14 minute, Horatiu Petru Baghiu a spus:

Pentru că sunt sa spunem pe "stage" ...

Primul model ar fi MK1 , ca la Dacia , Logan stage 1 , așa se folosește și la alte modele , primul model de X , al2lea arata mai diferit decât X pentru că e fabricație mai nouă ...gen

Asfalt uscat ...si sa ne salutam sanatosi din faruri !!!

vand: http://www.fiatfan.ro/forum/topic/1186-fiat-punto-s-line-bertone/page__gopid__15066#entry15066

Mk1 inseamna practic "Make1" adica primul model facut

Acum 15 minute, Mike1alike a spus:

Mk1 inseamna practic "Make1" adica primul model facut

Multumesc ,nu am stiut !

La 11.04.2011 la 9:29, yneedlove a spus:

Ce sa zic...nu ca imi laud negrutza...dar frate....lasata zile intregi pe dreapta...cum vedea cheiea incepea sa tremure...si cum ai dadeam contact....se trezea instantaneu la viatza....

Si ca tot venii vb...am acum cu unu o oferta... cu un bmw 525 td....asta pare mai realist...  decat cel cu 520 benzina ...care ai mai trebuia...putin acolo....putin acolo....ce sa zic domne' cu 2-300 euro..faci masina din ea....la care eu ai zic...poi si in negrutza....dacamai bagi vreo...hmm....50 euro.... este in toate mintziile.... :D

La 04.06.2016 la 10:26, Kelemen-Pal Gyorgy a spus:

Salut, luni merg la politie sa  trec si talonul pe numele meu, acum pot sa ma prezint si eu aici printre voi: Masina am cumparat-o pentru sotia, sa invete sa conduca, are permis de mult da nu a condus :(

Masinuta este un Fiat Punto mk1 1999,  benzina de 1.1 litri, merge impecabil, in afara de rugina la praguri nu prea are defecte. :)

Am condus-o deja vreo 500km, consuma putin, cutia este etajata super, lipseste servo :( in rest numai de bine.

post-4167-0-03043700-1465025176_thumb.jpg

post-4167-0-27927200-1465025178_thumb.jpg

post-4167-0-80922900-1465025180_thumb.jpg

post-4167-0-03093400-1465025183_thumb.jpg

post-4167-0-82012900-1465025184_thumb.jpg

post-4167-0-07478900-1465025186_thumb.jpg

post-4167-0-30042100-1465025187_thumb.jpg

Salut,si sotia mea are un "ficatel " asa o numeste pe fiatul punto 55 , 1999,1,1 cmc ,care este sora geamana cu masina voastra !!!

Chiar acum, Horatiu Petru Baghiu a spus:

Salut,si sotia mea are un "ficatel " asa o numeste pe fiatul punto 55 , 1999,1,1 cmc ,care este sora geamana cu masina voastra !!!

Apropo,am sa fac si cateva poze la "ficatel " masina sotiei care este bine ingrijit !!

In completarea colegilor de mai sus am sa precizez ca Punto Mk1 "Make 1" in traducere ar fi "prima generatie", daca ar fi sa folosim niste termeni nu tocmai gramaticali sau academici la "Make 1" ar fi: "prima făcătură/făcută" :D este de fapt succesorul lui Uno, care cel putin din punct de vedere estetic mie mi-a placut foarte mult.

Mai multe detalii gasiti aici.

Si eu am avut un Mk1 de care am fost super multumit, o citadina bine inchegata cu o constructie simpla dar frumoasa, dupa atat timp inca are un aer placut.

Multumesc de raspuns referitor la Mk1,am inteles ,dar nu am primit nici o informatie daca membrii clubului sau fani marci Fiat au organizat sau au in plan organizari de intalniri tematice si realizarea de schimb de informatii si prezentari de masini Fiat ???

In momentul de fata nu este nimic in plan.

Insa colegii isi pot programa intalniri locale, in judetul de care apartin, ar fi un inceput, ramane de vazut pe parcurs... Daca se decide ceva, se va anunta in sectiunea potrivita.

In Bucuresti stiam ca sambata era zi de intalnire a posesorilor de Fiat.

Salut,in toate exista un inceput,daca stiam din timp de intalnirea din Bucuresti sau de alte intalniri din tara ,eu cu sotia ne urcam in "ficatel" si plecam in plimbare la intalnire !!!

As vrea si eu sa se faca intalniri in fiecate oras, dar slabe sanse sa se realizeze.

Suntem prea putini...

Binenteles ca trebuie ca cineva sa se implice in asemenea organizari,mai ales in aceste dificile timpuri in care sunt  multe restrictii ,dar sa speram in timpuri mai bune !

Acum 1 minut, mumus a spus:

Suntem prea putini...

Nu conteaza numarul participantiilor ,mai important este calitatea participantiilor !!!

• Upvote 1

Acum 23 ore, HPB a spus:

Binenteles ca trebuie ca cineva sa se implice in asemenea organizari,mai ales in aceste dificile timpuri in care sunt  multe restrictii ,dar sa speram in timpuri mai bune !

Si asta este un motiv pentru care momentan nu se organizeaza nimic, personal stau foarte rau cu timpul, desi mi-as dori nu prea imi permite timpul pentru o intalnire nationala, poate doar locala sau cat mai aproape.

De asemenea este adevarat ca s-au imputinat si posesorii de Fiat, dar la fel de adevarat este si ca multi dintre posesori nu se mai complica sa-si faca singuri reparatiile la masini desi mecanica este destul de simpla, ci prefera ateliere de mecanica, motiv pentru care nici nu mai intra pe forum sa isi impartaseasca experientele.

Intre timp poate se strang colegi in adunari locale in zonele lor, si ne vor impartasi impresii in sectiunile lor.

Pana una alta, suntem aici pe forum, ne ajutam cat putem si impartasim experientele aici. :thumbsup:

Personal si eu am un program incarcat,dar la sfarsitul de saptamana doresc sa merg sa ies din cotidian....!!! 

Sa treaca pandemia,  si organizam ceva in centrul tarii.

Prezent , in centrul tarii !!