Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Demontat panou ușă Punto mk2

Recommended Posts

• Administrator

Materiale si unelte folosite:

-surubelnita plata

-surubelnita cap stea

-imbus 5

-rabdare

Folosind surubelnita normala indepartati capacelul mic de la plasticul interior al oglinzii. Asta o sa va dea acces la un surub X, pe care il veti desuruba.  La versiunile fara oglinzi electrice nu este necesara indepartarea plasticului ornamental de pe usa, insa fiti atenti la demontare sa nu rupeti ceva!

Folosind imbusul desurubati cele 3 suruburi care prind manerul usii.

Attached Image

Desurubati suruburile de la grila boxei si buzunar folosind o surubelnita.(la unele versiuni sunt doar 2/3 suruburi la buzunar).

Dupa indepartarea grilei boxei mai sunt cateva suruburi. Nu uitati de cele prinse pe interior.

In acest moment panoul este desurubat. El mai este prins cu niste cleme de plastic, asa ca acesta trebuie indepartat cu grija de usa propriu-zisa. Mare atentie cum le scoateti sa nu rupati vre-o clema. Impingeti cu ceva forta in sus si GATA!

Inca odata: ATENTIE MARE LA CLEMELE DE PLASTIC!

3101_.jpg

3103_.jpg

3105_.jpg

3107_.jpg

www.clublancia.ro

Lancia Flavia Berlina - 1,5 boxer (aluminium engine) 1963

Lancia Lybra - 1,8 16V (V.V.T) 2001

• 3 months later...
  • 7 years later...

Salutare tuturor,

Am o problema cu geamul electric de pe partea dreapta la al meu punto din 2001. Am coborat geamul jumatate si a ramas asa. Impuls din buton am, doar ca nu misca nimic.
A mai avut cineva aceasta problema? Stie cum se poate rezolva?

• Administrator

Salut, la tine cred ca este vorba de macara, mai precis de cablul macaralei, cred ca ti s-a destramat fire din acel cablu otelit si probabil ca zona unde s-a destramat cablul nu mai incape pe canalul rolelor si de-asta s-a blocat. sau apoate s-a rupt de tot cablul, dar daca zici ca inpuls are dar nu urca, ma duce cu gandul la prima ipoteza. Oricum ar fi, trebuie sa demontezi fata la usa ca sa poti verifica.

• blueeies changed the title to Demontat panou ușă Punto mk2