Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

rovix

Clapeta de accelerație

Recommended Posts

demontarea si curatarea clapetei de acceleratie poate fi facuta si individual, fara mecanic? am inteles ca la motorul de 1.8 este cu racire cu apa,antigel. trebuie demontate si toate furtunasele sau se scoate doar o portiune a clapetei? merge cu intreruperi in special pana la 1500-1700 rpm.

hmmm, sa nu fie de la o bobina cumva, dar nu e exclusa clapeta.Daca iti da rateuri si la relanti cand e cald motorul atunci 90% e o bobina nu clapeta.

Eu am patit asa: ma bag si eu cu capul inainte sa-mi schimb bujiile si binenteles ca am rupt o bobina cand am tras-o de pe bujie...era lipita guma de partea superioara a bujiei.Am schimbat bujia si am pus bobina asa cum era, fara guma care acopera bujia si ghici? rateuri peste rateuri intre 1500 si 2000 de ture si l;a cald in relantiu.... am comandat alta bobina si de atunci e ok.

Nu e sigur ca si la tine e asa, dar eu asta am patit.Totusi dute la careva care are un tester cu FiatEcuScan si acolo ai sanse mari sa descoperi ce are exact.