Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

funkydj85

Prezentare "scurtă" a gândăceilor ascunși peste tot

Recommended Posts

Intrucat vad ca exista aceasta sectiune si la Punto, noi cu gandacii (Grande Punto mai pe romaneste) de ce n-am avea??? (Off topic un pic- mi se pare buna ideea de a-ti prezenta Punto-ul, G.P-ul , etc la sectiunea dedicata numai acelui tip de Fiat).

So, din moment ce sunt cam singurul ce scriu pe aci, incep eu:

Fiat Grande Punto Unico- 1.2 8 valve nenorocite (nu puteau fi macar 16??? :'( ) , culoare rosu passion, luata din show-room-ul A.I pe data de 13 august 2008 .

Optiuni??? Pai am prins oferta "Unico" -per ansamblu poseda urmatoarele-A.C manual,

- display mare,

- cadranele cu inele cromate ,

-oglinzi electrice in culoarea caroseriei si incalzite(pe verificate!) ,

- geamuri electrice doar fata,

-servo directia dual drive,

-proiectoare ceata,

-roata de rezerva de dimensiuni normale,

-scaunele fata reglabile si pe inaltime(sau doar cel de la sofer, nu mai stiu),

-volan reglabil pe inaltime si adancime,

-deschidere portbagaj din butonu' de pe consola centrala (fir-ar mama lui, ca incomod mai e de deschis portbagajul)

-inchidere centralizata fara telecomanda pe cheie (tip briceag)

-cd player cu 8 difuzore (4 boxe, si 4 tweetere)

Masina merge foarte mult in afara Bucurestiului cam 90 % din km.

Gandacu a vazut si marea si muntele. Ii place mai mult pe la munte , ca pe serpentine ii face pe agaricii care stiu sa mearga tare doar in linie dreapta, plus ca Bucuresti-Targu Mures il face cam o data pe luna.

Dupa  prima revizie , i-am dat gandacului niste jante de 17 cu caucioace 205/45/zr17. Frumoase foc, da nu se impacau cu herghelia de 65 de zebre salbatice, asa ca le-am facut vant. I-am tras un autocolant negru mat (scrie abarth pe laterale cu litere mici, tocmai pentru ca nu e ABARTH de la mamica lui).

Dupe, urma eleronul (vopsit negru ca rosu nu dadea bine-gusturile nu se discuta!), pe care colegu'  "Rac" m-a ajutat sa-l montez.

In vara anului trecut s-a suparat gandacioiul meu si a vrut resoftare. Ii era frica sa mai intre in depasiri. L-am dus la mester (nu zic unde ca se considera reclama), si a mai castigat vreo 7 zebre.  Dupe resoftare , ca sa si arate furios a primit un bad-boy look -adica i-am prelungit capota peste faruri -gen pleoape- si i-am facut si 2 prize de aerisire pe marginile capotei (revin-gusturile nu se discuta!)

A tipat cat a putut el de tare ca nu are glas... Dus frumos gandacu in Pitesti la un nea Gica de la un service sa-mi inlocuiasca tot esapamentul de la racordul flexibil pana la toba inclusiv cu unul de diametru mai mare.A primit si evacuare dubla. Dupa vreo cateva drumuri bune prin tara (printre care si nationala de la Ocna Sugatac) am decis sa renunt la evacuarea dubla ca si asa nu mai aud bine ca ascult muzica tare in masina .

Am uitat, inainte de jante a primit un mp3-player Pioneer si statie+ subwoofer, ca sa nu mai am eu loc sa pun in portbagaj decat  de o sticla de cola si 5 surubelnite.

In acest "very" moment mai are autocolantul, folie pe geamuri (toate mai putin parbrizul), evacuare sport simpla, pioneeru+ wooferu, un set de jante pe 15 din aluminiu, care insa ies in afara caroseriei si cu noii politai pe strazi le-am dat jos, jantele de otel ale lui cu 205/50/r15 ca atat ii place sa ia curbele in viteza de zici ca primeste vreun premiu daca face 4 ore pana in tg-mures, xenoane de 6000k, bad-boy look-ul, eleronu' , resoftarea , si mult tupeu!

Va multumesc!

post-87-13233452901304_thumb.jpg

post-87-13233452902109_thumb.jpg

post-87-13233452902995_thumb.jpg

Frumoasa- ford mondeo mk3 2.0 16v/ 2005 b-145-FVT

Bestia- Volvo 850 2.0turbo 20v/1996 p-0928at

Lulutza- Fiat punto 1.2 8v/2001 cu sistem de talping 45+ ms-81-THO

revin cu poze mai vechi -inainte sa dau jantele pe 17 jos...

post-87-13233452903813_thumb.jpg

post-87-13233452904835_thumb.jpg

Tare de tot prezentarea ! Parca ai citit ce scrie pe fisa masinii mele  ;D nu ca nu ar fi tot din 2008 si sa nu mai zic ca e tot din august (dar ridicata in septembrie): dar e mai puternica a mea  :P :si mai frumoasa (adica neagra) are 1,4 litri, tot 8 valve resapate si aceleasi dotari pe care le avea si a ta la inceput, adica STOCK (and i lovet). Aaaaa era sa uit : am voie sa invadez topicul cuiva? sau e pentru toti? Daca DA atunci ceva poze si de la mine (pentru cei care nu cunosc masina):

2159_.jpg

2161_.jpg

2163_.jpg

2165_.jpg

2167_.jpg

2169_.jpg

2171_.jpg

2173_.jpg

2175_.jpg

2177_.jpg

Esti inteligent cand crezi jumatate din ce ti se spune si esti intelept daca stii sa alegi jumatatea adevarata !

Off-topic  Aici vor avea loc doar prezentarile G.P-ului fiecaruia. Incercati sa va incadrati intr-un singur post cu prezentarea-ca sa fie cat mai usor de citit. Pentru diverse probleme, chestii de tuning etc exista alte topicuri dedicate.

Va multumesc!

Salutare! Am postat cateva poze cu masinuta cand arata cel mai bine, acum are mai multe urme de pisici si alte masini  :)).

Maina este varianta Active cu mai multe optiuni: aer, scaun reglabil, etc. fiind aproape un Dynamique din punct de vedere al dotarilor interioare. Singura investitie in masina au fost 4 cauciucuri de iarna+4 jante de tabla. As mai vrea niste folie autorizata pe geamuri dar mi se pare cam scumpa.

post-63-13233454475487_thumb.jpg

post-63-13233454476448_thumb.jpg

post-63-13233454476938_thumb.jpg

post-63-13233454477441_thumb.jpg

post-63-13233454478164_thumb.jpg

post-63-13233454481267_thumb.jpg

post-63-13233454482232_thumb.jpg

post-63-13233454483624_thumb.jpg

www.autorally.ro

www.ewrc.cz

www.racingmedia.ro