Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

funkydj85

Cutia de viteze

Recommended Posts

Eu avand G.P si pretina Punto, am mers destul de mult cu amandoua in asa fel incat sa-mi fac o parere clara. La mine cutia e scurta rau.

La G.P (1.2 8v) intr-a 4-a am la 90 3000 ture ; la Punto (1.2 8v) intr-a 4-a am la 90 undeva la 2300 ture. Eu am 30k km, ea are 100k km recent facuti.

La G.P cu a 5-a la 100km/h am 3000 ture, iar pe la 155 am cam 5500 ture , pe cand la Punto ma duc cu a 4-a pana in 135/140 si tot nu ajung la 5500 ture.

Din punctul meu de vedere Punto are a4-a si a 5-a mai lungi, pe cand eu le am scurte ca a2-a si a3-a. Inteleg ca e mic motoru pt greutatea ei, da viteza a 5-a(aici e treaba de pinioane stiu sigur) putea fii ceva mai lunga. Stiu si ca G.P-ul e cu vreo 150 kg mai greu ca punto, si motorul meu nu e inca foarte bine "asezat", da frate imi consuma in afara 8% daca merg frumos cu ea(schimbat la 3500, accelerari line, mers cat mai constant).

La alte motorizari cum simtiti cutia??

Frumoasa- ford mondeo mk3 2.0 16v/ 2005 b-145-FVT

Bestia- Volvo 850 2.0turbo 20v/1996 p-0928at

Lulutza- Fiat punto 1.2 8v/2001 cu sistem de talping 45+ ms-81-THO

Am avut ocazia sa "vad" diferenta .Prima data am comparat un GP cu 1,3 mjet de 90 cu Linea mea acelasi motor .Mi s-a parut mult mai fasnet Gp-ul .Apoi am testat 1, 4 77 de cai de pe Linea (a lu Diomet) cu acelasi motor pe Albea care mi s-a parut net superior cel din urma....

• Upvote 1

Salutare! 

Confirm cele  spuse mai sus de @Mandrake. Ieri am intrat in posesia unui Fiat Punto 1.4 mpi pe care-l va conduce doamna mea. L-am luat din Bucuresti stiind ca motorul este foarte fiabil ( il mai avem in familie pe o Albea E4) . Am venit cu el acasa spre Ploiesti si mi-a placut insonorizarea foarte buna, cum sta pe asfalt...Ce nu prea mi-a placut este ca la aceeasi viteza e mai turat ca Albea cu vreo 3-400 rpm. Albea e mult mai fasnet, Punto merge bine si doar ..atat. E drept ca mi se pare "moale" eu venind de pe un 1,6 benzina coreean in 6 tr dar compenseaza la consumul foarte bun. Daca prin Bucuresti  s-a dus la 10-12l /100km, pana acasa tinut in 90-110 km/h  s-a redus consumul mediu putin sub 6L/100.

Desi sunt fan asiatice pe benzina m-am intors la prima mea dragoste, Fiat. Si nu regret. Masina este E6, foarte intretinuta, 25k km reali.

Edited by nightwish