Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Eroare în bord

bogdanmg1990
 Share

Recommended Posts

Salutare. Dețin un Fiat Tipo 1.6 MULTIJET din 2016 și mi-a apărut martorul acesta în bord. Am fost la mecanic și mi-a zis ca este sonda lambda. El mi-a șters eroarea și în zilele viitoare ma gândeam sa schimb sonda lambda.  Dar, pe internet am văzut ca martorul acesta este de la filtru de particule și nu de sonda lambda. Voi ați întâmpinat problema asta? 

20220725_140059.jpg

• 2 weeks later...
  • Administrator

Salut. Mie nu mi-a apărut eroarea pentru că am motorul pe benzină, fără filtru de particule.

Însă acest mesaj care ți-a apărut pe bord semnifică faptul că motorul a inițiat curățarea filtrului de particule (DFP). Deci nu e nici o problemă. Cred că ajută când îți apare acest mesaj, să faci un drum în afara oraşului, să poți merge întins cu motorul turat la peste 3000 RPM.

Când e eroare la senzorul lambda, martorul care se aprinde e "check engine" cel de la "Injection/EOBD System Failure" din poza pe care am ataşat-o.

Lights.jpg

• Upvote 1