Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Bounce

Vopsire tapițerie

Recommended Posts

• Moderatori

Va salut! Zilele trecute mi-am uitat trapa deschisă și a plouat.Tapiteria s-a făcut foarte urâtă după uscare, am incercat sa o spăl dar mai rău am făcut.

Sub textilul de la tapiterie este un burete subțire și a ieșit culoarea din el....

Știți cumva ceva sa o pot vopsi? pe la dezmembrări am găsit dar e foarte murdara și dacă o spăl o nenorocesc.

Indicat ar fi ceva daca știți fara spray, sa nu murdăresc și restul sau să mă apuc sa o dau jos.

IMG_20220525_195855.jpg

IMG_20220525_195848.jpg

• Administrator

Eu când mi-am cumpărat maşina, aveam cam aceeaşi problemă. Plafonul era foarte murdar pe interior. L-am spălat şi sunt mulțumit de rezultat. Pentru spălare am folosit un produs dedicat pt spălarea covoarelor, ori avea pulverizator ori am pus în apă şi am agitat şi s-a făcut multă spumă şi am pus spuma pe suprafață, ca să evit să ud din nou în exces. Cred că am mai folosit şi şervețele umede apoi, pe unde era mai murdar. Aşa arată acum:

20220526_102113.jpg

• Upvote 1

• Moderatori

In apa cu care am spălat tot soluție de covoare am băgat și eu, vanish sau cum ii zice...

Am văzut că este ceva spuma de curățat, cumpăr un tub sa vad ce rezultate da...revin după ce rezolv.

• Administrator

Eu am luat din Dedeman un spray cu spuma de la Kraftman, m-am uitat pe site-ul lor dar vad ca nu mai au, cam asa arata spray-ul, eram cam sceptic dar s-a vazut o diferenta, avem pete pe tapiteria scaunelor si le-a scos, doar ca nu erau pete foarte "grele" In cazul tau probabil ca va fi eficient dar cred ac va trebui sa dai de mai multe ori ca sa scoata petele, are un miros placut ca de proaspat. Daca nu uit iti fac maine si o poza ca il am in portbagaj.

• Upvote 1

• Moderatori

Chiar te rog, îl iau de pe net dacă e.Nici nu mă aștept să scoată petele din prima...îi dau până îmi place cum arata.Chestia nasoala e că dacă iasă după ce se uda culoarea din burete nu obtin rezultatele dorite, sper că spuma nu uda așa de tare.

Mulțumesc de ajutor băieți!

• Administrator

Salut, hai ca acum am vazut mesajul si am coborat la masina sa fac pozele, e spary-ul din link, vezi daca il gasesti la dedeman, nu mai stiu cat am dat pe el dar parca nu a fost scump, cred ca a fost vreo 10-15 lei, l-am luat de mult, cred ca acum 2 ani la recomandarea unui baiat din personalul magazinului, stii, baietii ce te ajuta cu una alta pe-acolo... Inca mai am ceva in el, nu l-am folosit mult.

Trebuie sa pulverizezi spuma mai in exces asa, sa o tamponezi astfel incat sa faca priza bine pe zonele efectate, apoi  o lasi un pic sa actioneze dupa care fie o aspiri, fie stergi zonele afectate cu carpa, astfel se duce si spuma, apoi lasi sa se usuce si mai incerci. Eu dupa ce am lasat-o un pic sa actioneze am frecat-o cu carpa pe suprafata afectata pana sa "topit".

Probabil ca vei gasi spray-uri similare si pe la magazinele de piese auto, as crede ca si alea sunt la fel de eficiente,

Scuze pentru calitate slaba a imaginilor, gaura pentru camera de pe husa telefonului nu e perfect aliniata si ricoseaza lumina blitului in dreptul camerei.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

• Upvote 2

• Moderatori

Am ajuns ieri cumva si la lucrare.... nu merge jos nici cu spuma de curatat.Pana la urma am dat pe scaune care erau putin prafuite si acolo e vizibil ca s-a curatat.

A mai incercat nevasta cu spuma de ras si toate solutiile care le are ea pe acolo dar in zadar...ramane asa, nu am ce sa-i fac

• Administrator

Dar dupa toate incercarile nu s-a vazut nicio imbunatatire? Mai incearca cu vanish sau biocarpet. De vanish stiu ca e bun, l-a mai folosit si nevasta-mea prin casa pe la covoare etc si chiar e bun, ideea e ca orice ai folosi trebuie sa le lasi putin sa actioneze. Am vazut ca am si eu pe plafon o mica pata ruginie cam in zona manerului, o sa incerc si eu cu spary-ul ala cu spuma sa vad daca o scoate.

• Moderatori

A incercat a mea cu tot...nu prea se vede nici o diferență.Sub panza este un strat subțire de burete și din el iasă culoarea, are o tenta de rugină.Am găsit spuma exact ce ai pus in poze dar nu vrea și dacă freci puțin mai tare în același loc rămâne fără burete, urâtă treabă au făcut ei cu tapițeria.

Vedem că poate mă apuc și o vopsesc in gri sau ceva inchis dacă pot și găsesc cu ce.