Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Sorin

Piesa cazuta

Recommended Posts

Salutare

Am un Fiat Panda 2004 si schimband ceva furtune de apa la masina am dat de piesa asta care mai statea sa cada si la prima atingere a si cazut de sub calorifer zic eu ( compartiment motor ) Habar nu am ce rol are si cum sa o pun inapoi Dupa ce am luat-o jos ,a inceput sa curga apa cu mizerie,frunze ,etc, deci nu ar fi ceva de la radiator sau ....habar nu am ...!! Daca stie cineva ,il rog sa imi spuna .Multumesc anticipat.

IMG_20220420_174228.jpg

IMG_20220420_174238.jpg

• Administrator

Cred că este capătul de la furtunul de admisie aer, furtunul care se cuplează la carcasa filtrului de aer. Cred că rolul acestui furtun este să bagi aer cald în admisie, piesa pe care ai găsit-o era prinsă în zona radiatorului.

Sau, uitându-mă mai bine la ea, parcă pare a fi piesa pentru scurgerea apei din jgheabul de sub parbriz. Sunt 2 astfel de piese care fac ca apa să se scurgă controlat şi nu în zone care ar afecta motorul (electronice sau pe motor chiar).

• Administrator

Piesa respectiva este gura de scurgere a apei acumulate in jgheabul de sub parbriz. Conform imaginii, locatia ar trebui sa fie undeva in partea dreapta (partea soferului), uita-te prin despartitura grilei stergatoarelor si jgheab, ar trebui sa vezi gaurile de scurgere. Montarea la loc se face tot prin despartitura aia, daca nu e suficient spatiu sa o fixezi, trebuie sa dai jos bratele stergatoarelor si grila acestora.

Untitled.jpg