Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Recommended Posts

Are cineva boxe de usi de vanzare, ceva care sa fie cat mai usor de montat (fie chiar si after market) alea originale au inceput sa garaie... Vorbesc de un Fiat Linea 2008. Sau se pricepe cineva sa monteze boxe (contra cost) pe usi? 

On 9/13/2021 at 7:22 PM, TonyBarbu said:

Are cineva boxe de usi de vanzare, ceva care sa fie cat mai usor de montat (fie chiar si after market) alea originale au inceput sa garaie... Vorbesc de un Fiat Linea 2008. Sau se pricepe cineva sa monteze boxe (contra cost) pe usi? 

Salut,

Probabil că ți-au crăpat și ție membranele și acum îți bârâie. Din păcate îți trebuie și niște inele adaptoare dacă vrei să pui ceva calitativ și nu pe cele "originale care au membrana din carton. Îți mai trebuie un clește de nituri sau șuruburi mici, un letcon/pistol de lipit pentru că mufele ori nu există la difuzorul nou, ori sunt diferite.

Ca timp de lucru îți ia undeva între 30 si 60 de minute per ușă. Nu mai știu din păcate mărimile la difuzoare, dar parca erau de 10 pe spate si 13-14 pe față.

Eu am luat inele adaptoare pentru GrandePunto. Un exemplu în link: https://www.esderman.ro/inele-adaptoare-fiat-grande-punto-11.html

• Upvote 1

Sau poti incerca sa repari membeanele crapate. Eu amfacut-o foarte simplu punand un strat de silicon negru pe ele (am folosit Renzosil), a etansat unde se faceau vibratiile care produc huruitul si are si elasticitate. Eu sunt multumit de reparatie. Daca nu observi pe membrana unde e problema, nu au o ruptura clara, pozitioneaz-o in fata luminii si priveste-o, vei observa locuri in care e tocita si trece lumina prin ea. Acolo sa pui silicon si sail intinzi cat poti de bine, cu grija, fara sa apesi preatare pe membrana, ca sa nu o rupi mai mult.