Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

LaurN

Ce părere aveți? Sfat achiziție Panda 2009 automatic

Recommended Posts

Bună ziua tuturor. 

Încerc sa cumpăr o mașinuța automată fetelor mele iar ochii mi au cazut pe asta 

https://www.autovit.ro/anunt/fiat-panda-1-2-ID7GKH7H.html

Sunt total strain de modelul acesta... Ce mi puteți spune despre fiabilitate, în general si despre scurgerile de ulei ale motorului, partea electrică a mașinii (erori etc) in mod special? 

Mulțumesc ptr eventualele păreri, idei, comentarii. Rog strict on topic. 

Bua ziua.

La cutie automata nu ma pricep, insa fiabilitatea motorului este dovedita de ani buni, nu degeaba au continuat sa fabrice si sa imbunatateasca aceasta motorizare.

1242 cmc se gaseste in 2 variante: 8v si 16v, ambele foarte fiabile.

Avantajele versiunii 16v care imi vin acum in minte ar fi:

- mai puternic, 80 cai putere;

- se "infige" mai bine in depasiri;

Dezavantajele versiunii 16v care imi vin acum in minte ar fi:

- un consum usor mai mare fata de 8v;

- clapeta acceleratie actionata electronic, adica daca o demontezi sa o cureti, la remontare trebuie recalibrata cu o interfata de tester

Avantajele versiunii 8v care imi vin acum in minte ar fi:

-clapeta de acceleratie actionata pe cablu, si nu necerita recalibrare la o eventuala demontare/remontare

- consum ceva mai mic fata de 16v

Dezavantajele versiunii 8v care imi vin acum in minte ar fi:

- e usor mai slab datorita doar celor 8v, are doar 60 de cai putere

In multe cazuri intradevar motorul are scurgeri de ulei, de regula la motoarele de pana in 2003, in general scurgerile sunt datorate etansarii deficitare intre chiulasa si capacul axului cu came, problema se rezolva prin inlocuirea garniturii,  Fiiat a remediat o mare parte din aceste probleme prin noile versiuni de motoare.

Am inteles ca panda are anumite probleme pe partea electrica la faruri, dar sunt lucruri usor rezolvabile datorita constructiei destul de simpliste.

Mecanica este de asemenea relativ simpla, de cele mai multe ori inlocuirea unor piese mecanice se poate face in propria curte sau in fata blocului.

Tabla este destul de subtire, dar daca o ingrijesti din timp, si aici ma refer cu precadere la a baga ulei in praguri nu o sa ai probleme, nu stiu parafina cat de eficienta este, 

De asemenea are o garda la sol inalta fata de masinile din concurenta, ceea ce iti usureaza urcarea sau coborarea anumitor obstacole cum ar fi bordurile.

Per ansamblu este o masina buna si fiabila care daca este servisata cum trebuie nu te lasa in drum.

Este o parere personala.

Mulțumesc din suflet pentru opinie, extrem de argumentata si detaliata!