Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Recommended Posts

De vreun an de zile mi-a aparut o problema la clima. Turatia ventilatorului e oscilanta fara a avea vreo explicatie sau un pattern. Practic, chiar daca incerc sa ii cresc turatia din panoul de clima (pe acesta/display se afiseaza acest lucru), functioneaza in salturi si doar cum vrea el. Uneori, creste brusc pentru vreo cateva secunde si revine, alteori nu se intampla nimic. In cele din urma, dupa vrea cateva minute, ramane in turatie constanta, stabilizandu-se la un nivel moderat. Asta se intampla indiferent de anotimp. Am banuit initial senzorul de temperatura exterioara, insa temperatura afisata in bord e cea reala. Ma gandesc ca ar mai putea fi ceva din panoul de clima (contact imperfect, lipituri reci, condensatori uscati, senzorul de temperatura interioara, etc). Are cineva vreun video tutorial de demontare a panoului de clima la Fiat Linea? Am gasit doua holsuruburi in partea inferioara a blocului cu clima/radio/grile ventilatie mijloc, dar nu e suficient si n-as vrea sa stric ceva, sau sa macelaresc marginile din plastic a acestui bloc 

Multumesc.

Salut! 

Poti verifica mai intai daca carbunii ( periile) sunt in regula. In mod normal, datorita functionarii, acestia se tocesc, iar contactul lor cu rotorul este ingreunat si afecteaza tutratia asa cum o reglezi de pe panou.

Aeroterma - am schimbat-o  dupa aproximativ 8 ani. Dupa vreo 6 ani aeroterma functiona cand vrea ea, cum vrea ea sau uneori nu functiona deloc, asa ca am mers la service si am observat ca mi-au curatat-o de grafit ( bineinteles demontata), prin suflare cu aer comprimat. A mai functionat fara probleme vreo doi ani, dupa care au cedat carbunii (s-au tocit complet) si nu a mai functionat, astfel incat a trebuit sa o inlocuiesc integral. Se demonteaza si monteaza foarte usor ( este prinsa sub filtrul de habitaclu in trei suruburi si parca are doua trei conexiuni electrice. Nu se recomanda doar inlocuirea carbunilor exista riscul de incendiu.

Edited by ntgabi

Da, pare explicabil. Tot asa merge si aeroterma mea, cand vrea si cum vrea ea. Are deja 12 ani, deci cred ca trec direct sa o schimb cu totul. E totusi destul de inghesuit de umblat. Am schimbat personal de vreo doua-trei ori filtrul de polen, si trebuie dat jos sertarul torpedou. Cred ca se da jos si blocul Blue&Me de deasupra torpedou-lui.

Multumesc.

Daca te hotarasti sa desfaci aeroterma sa ai in vedere faptul ca mufele electrice sunt asigurate la decuplare, iar ”turbina” sa-i spun asa are cateva cleme de echilibrare. Cu ajutorul unei lanterne, a unei surubelnite adecvate si putina chinuiala se extrage destul de usor. Eu m-am obisnuit deoarece in fiecare an igienizez instalatia de aer conditionat si demontez si aeroterma. Succes!

Am pățit și eu același lucru. În cazul meu a fost vorba de ceva mai simplu - mufa de la aeroterma de sub torpedou avea câțiva pini oxidați.

Am patit-o si eu, functiona cand vrea ea, am curatat ventilatorul/aeroterma si a mai mers vreo 2 ani, iar anul acesta am inlocuit-o cu una noua si merge brici. Operatiunea e simpla, desfaci 3 suruburi, scoti mufele de la cabluri si il pui pe cel nou.

Si ce pret are ventilatorul?

Al meu functioneaza corespunzator in toate cele 4 trepte, insa imi pare ca e cam zgomotos pe treptele 3 si 4, mai ales daca setez pe recirculare aer in habitaclu. Cel nou cum se comporta? Tot zgomotos la 3-4 sau e mai silentios?

Edited by Mike1alike

Parca am dat 350ron pe el

ca si zgomot e la fel