Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Bogdandefta

Probleme semnalizare Fiat Albea

Recommended Posts

Va salut nu merge semnalizarea pe partea stanga ,sau merge foarte repede . Se aprinde in bord martorul bec ars ,am verificat becurile sunt bune ,am schimbat tot ansamblu body computer si panou sigurante de pe alta masina si merge normal. Ce ar putea fi??? Releul de semnalizare???

Acum 13 minute, Stoian a spus:

probleme semnalizare stanga fiat punto 

Ai postat in sectiunea Albea.

Iti recomand sa vizitezi sectiunea Punto

Buna, am un fiat albea din 2008, 1,4. De o saptamana la semanizare la stanga sau pun pe avarii imi spune in bord ca este ars becul. Am verificat becurile si nu sunt arse. Am observat ca daca semnalizez dreapta nu da semnal de bec ars in bord. Ce am mai observat ca daca semnalizez la stanga sau pun pe avarii si apas pedala de frana becurile palpaie repede si da semnal in bord de bec ars. Oare de la ce poate fi defectiunea ? Imi poate da cineva un sfat ?

Edited by Kis
Adaugare video

Acum 16 ore, Kis a spus:

Buna, am un fiat albea din 2008, 1,4. De o saptamana la semanizare la stanga sau pun pe avarii imi spune in bord ca este ars becul. Am verificat becurile si nu sunt arse. Am observat ca daca semnalizez dreapta nu da semnal de bec ars in bord. Ce am mai observat ca daca semnalizez la stanga sau pun pe avarii si apas pedala de frana becurile palpaie repede si da semnal in bord de bec ars. Oare de la ce poate fi defectiunea ? Imi poate da cineva un sfat ?

La tine, cel mai probabil este contact imperfect la unul din pinii de la mufa stopurilor din spate, probabil ca a inceput sa coxeze pinul de impamantare, exact cum s-a intamplat aici.

Verifica mufele si daca gasesti murdarie sau cox pe oricare din pini, curata toata mizeria si vezi daca se rezolva.

De asemenea verifica sa nu fie mufele partial topite, se datoreaza tot unei proaste conexiuni, in cazul asta o sa trebuiasca sa inlocuiesti mufa cu probleme.

Sa ne spui ce ai rezolvat.

Multumesc pentru sfaturi. O sa verific conexiunile si o sa revin cu un feedback.

Buna ziua la toti, mai ales pentru mine ca am reusit sa rezolv problema. Multumesc pentru sfaturi si indicatii. Problema era de la un contact imperfect de la semnalizare , spate, stanga. Am atasat poza cu contactul slabit. Am curatat si am intins arcul clemei care face contact cu pinul. Dupa aceasta operatie am verificat daca functioneaza corect semnalizarea. Surpriza, merge perfect ca nou. Multumesc din nou pentru sfaturi si indicatii. Va doresc numai bine si sper sa fie de folos si pentru altii aceasta postare. 

20200920_092335.jpg

20200920_094251.jpg

• Like 1

Ne bucuram ca te-am putut ajuta, bine ca ai rezolvat, deja incepuse sa se ingalbeneasca zona respectiva, semn ca se incingea si incepea sa se topeasca de la contact imperfect.