Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Sechila Cristian

Punte spate Fiat Stilo

Recommended Posts

Buna seara ! Puntea spate de pe un Fiat Stilo  1.8  16v in 3 usi  se potriveste pe Fiat Stilo 1.9 jtd, 2004, hatchback, fara a face modificari - adaptari ?

Salut! Normal da, dar nu cunosc diferența între break și hatchback...break e făcut să-l încarci mai tare și probabil are ceva in plus, nu cunosc multe detalii referitor la punte.Eu zic să suni la dezmembrări și să întrebi acolo că probabil ei știu, in anunțuri scrie că merge de la 1.6 până la 2.4.

Multumesc , Intrebarea este

-     puntea spate de pe Fiat Stilo COUPE se potriveste pe Fiat Stilo HATCHBACK fara a face modificari ?

Ți-am răspuns și mai sus, normal da.

Am zis de break că acolo poate fi diferența.Daca poți și ai posibilitatea sa te bagi sub amândouă și să le inspectezi macar vizual și/sau eventual să o masori cu o ruleta in anumite puncte...distanta dintre arcuri.

De ce vrei sa schimbi puntea? Ce problema ai?

Și eu am un stilo dar la punte chiar nu am umblat niciodata

Am un Fiat Stilo HATCHBACK 1.9 jtd si am bucsile terminate , am gasit o punte  de Fiat Stilo COUPE 1.8 16v cu bucsile schimbate si as vrea sa montez pe masina  dar asa vrea sa stiu sigur daca se potriveste , nu vreau sa dau banii degeaba .....

Dacă eram in locul tau nu mă complicam.O bucșă pe punte spate e cca 100 lei și cu ceva necăjeala le schimbam eu.Ti-ai făcut un calcul cat e puntea și cat e lucrarea? sau dacă schimbi la puntea ta doar bucșele? cum e mai ok pentru tine

Nu am presa si am inteles ca se schimba greu , asa am gasit puntea la 150 plus transport , cu bucsile schimbate noi .

Da, ai nevoie de presă neapărat pentru acele bucșe.Mai așteaptă puțin că poate are vreun coleg ceva informații mai folositoare.Si la mine pe spate sunt praf...când o ridic pe cric se vad,într-un timp am văzut că a curs uleiul din ele dar acum nu mai curge că nu mai are ce :))

Probabil ca e mai "ieftin" sa cumperi puntea cu "bucsile noi", dar nu ai nicio garantie ca au fost schimbate recent sau cat te vor tine. De mentionat ca si daca o schimbi tot vei avea de lucrat la ea. Parerea mea strict personala e sa schimbi bucsile la puntea ta, avantajele ar fi ca vei fi 101% sigur ca sunt noi, si nu iti mai faci batai de cap daca o alta punte se va potrivi pe masina ta. Stii cum e proverbul ala: "Nu da paserea din mana pentru cea de pe gard"

Daca nu te descurci sa le schimbi, mergi la un service, in cel mai rau caz iesi ceva mai scump la bani, dar vei avea bucsi noi pe puntea cu care a venit masina din fabrica.