Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Dan69

Cutie viteze 6 trepte Grande Punto

Recommended Posts

salutare tuturor, daca cineva ma poate cu o informatie sigura, raman dator....

de ceva vreme ma bate gandul sa schimb cutia de viteze originala a masini (5 trepte) cu una cu 6 trepte dar sunt in dubii legate de compatibilitate, daca motorul ar face fata, daca se modifica raportul de transmisie si in ce sens...intr-un cuvant daca merita efortul....

Motivul: la un drum pe autostrada cu viteza de 120-140 km/h consuma cam mult (consumul dat in carte este valabil pt 90-100 km/h)

masina mea: Fiat GP Dynamic, 2007, 1,4 benzina, 8v, 77 CP (57kW).

Salut, daca e pusa o cutie de pe un model similar cu al tau, sigur se va potrivi iar motorul nu vad de ce nu ar face fata insa economia la consum nu este garantata, banuiesc ca un rol important il joaca si cat de scurte sau lungi sunt rapoartele la noua cutie....

Ca avantaj ar fi ca vei avea o viteza in plus si probabil ca la viteze mari poti avea o usoara economie, Adica una e sa mergi cu a 5-a la 120 si alta e sa mergi cu a 6-a la aceeasi viteza, turatia motorului va fi mai mica si implicit (in teorie) un consum mai mic.

Poate ca sunt alti colegi care te pot lamuri.

Salut, motorizarea ar fi problema, din cate stiu eu cutia cu 6 trepte vine pe motorizarile: 1,3 multijet 90Cp, 1,9 multijet  si 1,4 16 v.

referitor la viteza, la 120 km/h sa ai aprox. 3000 rot/min ar fi bine pentru consumul la viteze mari....

Parerea mea este ca daca s-ar potrivi, in cel mai bun caz s-ar potrivi cea de pe 1,4 16v, dar nu stiu sigur.

Saalutare. Sunt interesat de aceasta conversie la cutia de viteze. Cutia de 5 trepte de pe fiat 1.4 8 v este exterem de turata. Clar la 120 km/h scad turatiile si in acelasi timp si consumul. Intrebarea este daca Se potriveste fara modificari cutia de 1.4 16 v 6 trepte de viteza pe 1.4 8v 5 trepte de viteza. cuplul din cate stiu eu ramane acelasi, nu stiu sigur. Poate este cineva avizat si a facut aceasta transformare. Pe autostrada la 130 km/h am turatii de 4000 si ceva. 

Aveți poate un update la acest subiect? GP a avut o serie StarLine, sau ceva de genul ăsta, care avea o cutie in 6 trepte, dar după cum ați spus și voi mai sus, era motor de 16V. Mi-ar plăcea și mie una in 6 trepte doar pentru partea cu zgomotul produs de turația mare la drumurile extraurbane.