Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

zizuflorin

Sistemul de răcire motor

Recommended Posts

Am un Fiat Idea 1.3 multijet din 2004 cu o problema referitoare la nivelul antigelului. Cand am cumparat masina mai avea doar pe fundul vasului putin antigel. Am completat intre minim si maxim( 1,5 l antigel). Cand merg cu masina nivelul sta tot timpul sub nivelul de maxim, temperatura nu depaseste 90 grade, nu fierbe in vas, nu scoate fum, nu intra ulei in antigel. Cand motorul este rece nivelul lichidului este ori sub minim cu putin ori oleaca peste minim. Am verificat toate furtunele, radiatorul..etc si nu am gasit nici o scurgere. Mentionez inca o data ca atunci cand motorul este cald, nivelul antigelului este foarte putin sub maxim. Ce problema pot avea?

Edited by zizuflorin

Eu nu cred ca ai nici o problema.

Chiar acum, mumus a spus:

Eu nu cred ca ai nici o problema.

deci daca nivelul este sub minim cand motorul este rece, este in regula?

Eu asa cred, atata timp cat mereu este la fel, si nu scade, este ok, chiar daca variaza din cand in cand.

Ca sa cuprinda un spectru cat mai larg al problemelor legate de sistemul de racire al motorului, topicul a fost redenumit in "Sistemul de răcire motor"

Dupa completarea antigelului ai aerisit instalatia?

Daca nu ai aerisit instalatia atunci se cam justifica de ce iti sta sub minim sau putin peste minim, asta din cauza ca atunci cand motorul functioneaza, antigelul circula cu o usoara presiune la care se adauga si aerul ramas pe instalatie si iti da impresia ca totul este in regula. In momentul cand motorul sta, o parte din antigel ramane pe instalatie iar o parte din aerul de pe instalatie se ridica in vasul de expansiune si atunci observi nivelul scazut in vas.

Mai completeaza cu antigel si aeriseste bine instalatia, de altfel nici nu cred ca 1,5 litri sunt de ajuns, in instalatie intra cu siguranta mai mult. Consulta manualul de utilizare ca sa afli cat antigel intra in instalatie si revino cu impresii.

Acum 11 ore, blueeies a spus:

Ca sa cuprinda un spectru cat mai larg al problemelor legate de sistemul de racire al motorului, topicul a fost redenumit in "Sistemul de răcire motor"

Dupa completarea antigelului ai aerisit instalatia?

Daca nu ai aerisit instalatia atunci se cam justifica de ce iti sta sub minim sau putin peste minim, asta din cauza ca atunci cand motorul functioneaza, antigelul circula cu o usoara presiune la care se adauga si aerul ramas pe instalatie si iti da impresia ca totul este in regula. In momentul cand motorul sta, o parte din antigel ramane pe instalatie iar o parte din aerul de pe instalatie se ridica in vasul de expansiune si atunci observi nivelul scazut in vas.

Mai completeaza cu antigel si aeriseste bine instalatia, de altfel nici nu cred ca 1,5 litri sunt de ajuns, in instalatie intra cu siguranta mai mult. Consulta manualul de utilizare ca sa afli cat antigel intra in instalatie si revino cu impresii.

Nu am aerisit  dupa completare. Am sa aerisesc, multumesc de sfat.

Nu se aeriseste automat?

La cele care au vasul de expansiune mai sus de nivelul motorului cum este al lui, in teorie da. dar ma gandesc ca mai trebuie sa aiba pe undeva inca un aerisitor, cum ar fi pe conductele de duc la caloriferul din bord.