Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

rovix

ECU Hitachi STILO 1.8 16V

Recommended Posts

Salutari la toti colegii.

ECU da semnal slab la unul din injectoare, motiv pt care nu merge rotund, da in nas si nici nu are putere plus consum marit. Schimbat cu un altul, inclusiv modulul de confort care contine si IMO, dar nu am gasit exact acelasi cod pt acelasi model de caroserie, astfel, nu recunoaste multe functii: trapa, geamuri electrice, clima....Exista posibilitatea sa fie sincronizat cu modulul de confort al masinii? Multumesc.

un proxi alignment cu MES ai incercat? intra cu MES pe Body si la CAN SETUP / proxi aligment

Nu am gasit pe cineva care sa faca asta.

pai trebuie neaparat un proxi alingment, sa memoreze ECU si celelalte setari... ca momentan nu le cunoaste si nu au cum sa-ti functioneze.

Cauta pe cineva cu un program MultiEcuScan si o interfata ELM sau te duci la un service si le spui baietilor de acolo ca vrei un proxi aligment ca ai schimbat ceva module 

Ecu nou montat de tine are setarile pt clima,geamuri,trapa de la masina respectiva, nu au cum sa mearga la tine.Proxi alingment sunt 2 tipuri:

1.Pe partea de motor unde sunt rescrise setarile motorului...injectie,clapeta,senzori

2.Pe partea de Body unde sunt rescrise in ECU modulele celelalte...inchidere,clima,geamuri si altele

Eu zic sa le faci amandoua ca e cel mai ok 

Inteles dar in Bacau nu am pe nimeni care sa poata face asta. La reprezentanta refuz total ca nu am achizitionat ECU nou de la ei.  

Primul, MFI-507A este cel al masinii iar al doi-lea, MFI-505, este luat SH care nu este de pe acelasi tip de caroserie. Crezi ca poate fi sincronizat cu motorul si optiunile masinii?ecu.thumb.jpg.029842c5faf699fc2caffac550f6bd54.jpgIMG_20200514_090543676.thumb.jpg.8858515524a2bb7569a210281d5cc8fa.jpg

De cand ai schimbat modulul cum se comporta masina si de unde ai stiut ca ecu e buba?

Vad ca laptop ai, iti cumperi frumos cu 50 de lei o interfata ELM :) , programul necesar il downloadezi de aici si iti faci treaba singur.

Sa-ti faci o idee eu am si sunt multumit de ea.Ai o poza mai jos sa o vezi

INTERFATA DIAGNOZA AUTO OBD2 USB CU CIP ELM V1.5

interfata-diagnoza-auto-elm-327-v15-usb-obd2.jpg

Acum merg tot cu ECU original pentru ca celalalt cu tot cu modul de confort si IMO nu recunostea multe functii ale masinii. Asta al masinii trimite semnal slab la un injector si motorul se comporta ca si cum ar merge in 3.

Nu am inteles de unde stii ca e vorba de un semnal slab la injector, ai fost undeva la un tester si ai un cod de eroare?Daca esti dispus cumpara acea interfata... 50 de lei nu-i o avere si il ai, o poti verifica oricand si sterge erorile.Cu testerul poti face un test pe fiecare injector si vezi orice eroare + ca iti poti face singur acel proxi alingment de care am vorbit mai sus.

A fost verificat in doua locuri cu osciloscopul de 2 electronisti diferiti si la amandoi a iesit semnal slab pentru injectorul 3.

Am deja o interfata dar cu fiatecuscan nu pot intra in inima lui pentru modificari...

Downloadeaza MultiEcuScan ca e mai bun - ai instructiuni de instalare

Scaneaza masina si imi spui si mie ce coduri de eroare ai, apoi mai departe vedem :)

E posibil sa nu fie tocmai cea mai buna....

IMG_20200514_112339723.jpg

e ok, compatibila cu MES

Cu ELM 327 nu poti intra decit in modulul motor.Pentru proxy trebuie demontata si scoasa o rezistenta.Pentru celelalte module trebuiesc inversate niste fire.Elm trebuie sa fie cu chipset PIC.Am doua,una bluetooth una cablu,modificate,si amindoua merg perfect:motor,abs,servodirectie.

Uite aici niste explicatii: http://forum.multiecuscan.net/viewtopic.php?f=5&t=1493&start=2440

A fost modificata, au fost inversate firele respective, inainte de asta nu se putea conecta deloc.

eu nu am scos nimic si functioneaza simplu pe motor si body, ce-i drept pt. celelalte module am mufe separat.

Normal e sa mearga ok pe motor si body fara modificarile spuse de tine, stiu de acele modificari dar se aplica doar la unele...de exemplu la a mea e ok fara modificari

La V1.5 nu mai trebuie cred, nu bag mana in foc :)

La mine a mers sa fac proxy doar dupa ce am scos rezistenta,fara fire inversate.Dar ma puteam conecta numai la motor si body computer,nu mergeau abs si servo.

stiu de problema cu rezistorul, el e pus acolo intentionat sa nu mearga pe toate modulele...sa cumperi si restul mufelor :D.

Eu nu l-am desfacut, am ales sa fac o mufa separat pentru abs si servo

Acolo sint 240 de pagini in care se spune ca trebuie scos rezistorul si ELM trebuie sa fie cu PIC.Nu am studiat prea mult problema.La cel cu fir am scos numai rezistenta la cel bluetooth rezistenta plus inversat fire.

Inca nu am reusit sa ma conectez la airbag,dar daca o sa fie nevoie ma apuc de modificari.

la mine a mers totul ok din prima cu V1.5 pe motor si body si cum am zis pentru ABS si Servo am mufa separat facuta chiar de mine dupa ceva schita...Pe airbag nu m-am stresat nici eu sa intru ca practic nu ai ce face pe acolo :).Chiar ieri am facut un proxi alingment la un prieten cu Stilo ca a schimbat ceasurile din bord si palpaiau km in bord, m-am conectat si la el fara probleme

LE.  Ce am observat eu :)

Nu am putut sa ma conectez la masina cu softurile mai noi, MES 3.6 si 4, merge foarte ok cu 2.2

Daca ai adaptor bluetooth poti folosi si AlfaObd pe telefon.Are aceleasi funtii ca MES.

am si una mica albastra bluetooth care ma lasa doar sa sterg erorile, nu m-am strofocat sa o fac ca o am pe cealalta.Trebuie sa o modific sa pot umbla in ea si de pe telefon ca nu se stie ce prind pe drum :D

AlfaOBD ai gasit pe net ceva varianta full? cel mai probabil nu merge cu una demo sau ceva de gen...

Mai exact care rezistenta ai luat-o jos de pe cea bluetooth? R2? ma intereseaza doar motor si body pentru ea

Mica albastra am avut si eu dar nu era cu PIC si nu se putea conecta cu Alfaobd.Mergea cu alte aplicatii de diagnoza dar era instabila.Nu mai stiu exact pozitia rezistentei,difera de la model la model.

Salut, am incercat cu multiecuscan, am urmat toti pasii pentru instalare, dar am niste probleme.

In primul rand, nu ma lasa sa schimb codul prestabilit din HDD cu cel care este scris acolo. Apoi, cand deschid aplicatia, nu pot inlocui Hardware Key-ul cu cel dat, iar daca e sa bag licence key-ul si incerc sa activez programul, imi zice ca acel cod este invalid. Voi cum ati reusit? Am incercat si de pe alt laptop si se intampla exact acelasi lucru.

ruleaza HDD change cu drepturi de administrator, selectezi in el partitia C in dreapta iti apare 

"Serial Number" si  scrii : ECB5-FA3D apoi apesi Change

Deschizi programul de pe desktop, apesi Register si treci

Hardware Key treci: 747273047770-0275
License Key treci: 2BD44-2B409-2C5FDF 

Ok si ar trebui sa mearga. Creaza o regula in firewall sa nu poate merge Online, isi va face update si nu mai e buna licenta :)