Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Fiatp100

Cum ne întreținem mașina? Curățare și întreținere

Recommended Posts

Buna seara colegi,

Voi cum aveti grija de masinile voastre? ce solutii preferati, va spalati masina la spalatorie, la self wash sau acasa?  

Am nevoie de un sfat : vreau sa curat o tapiterie din piele. Este o operatiune pe care pot sa o fac acasa, ce solutii ar trebui sa folosesc, la ce ar trebui sa fiu atent? Multumesc mult !

Cu siguranta pe piata se gasesc produse cu care poti face o curatare buna chiar si acasa,

Esential este sa urmezi instructiunile specifice produselor respective.

Cel mai practic este sa o duci la curatatorie, de cele mai multe ori asa procedez si eu din comoditate, insa o curatare si spalare temeinica tot acasa se face, parerea mea.

Dacă îmi permite timpul prefer să fac interiorul acasă (stau la curte) iar exteriorul la spălătorie. Dacă am în drum un self-wash opresc acolo pentru că îmi place, e o satisfacție la final :)

Cam o dată pe an dau cu o ceară/polish toată mașina, cu o cârpă.

La fel :) ,mai ales acu ca oricum nu prea ai unde sa mergi :P

buna ziua, eu am fost cu masinuta la un atelier de detailing si a iesit foarte bine atat interiorul cat si exteriorul. Daca esti din Buc, ti recomand pe cei de la high class detailing. Am fost foarte incantat de cum arata masina si s-a curatat absolut fiecare colt la interior. Gasesti pe www.highclassdetailing.ro mai multe detalii cat si preturi, dar da-le un telefon ca pe mine m-au convins prin profesionalismul convorbirii avute. succes

On 5/11/2020 at 4:50 PM, panda4x4 said:

buna ziua, eu am fost cu masinuta la un atelier de detailing si a iesit foarte bine atat interiorul cat si exteriorul.

Nu ar strica niște poze (before and after ar fi ideal :)) șl eventual cât te-a costat pe tine.