Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

buttadeus

Cod Radio cd la deconectare baterie

Recommended Posts

Daca deconectez bateria masinii radio cd-ul o sa-mi ceara cod? Nu am acel cod si am radio Grundig. Am citit pe undeva ca cere cod doar daca e pus pe alta masina dar nu stiu sigur daca se aplica la orice model radio/masina. E un Grande punto 1.2 din 2007.

Cred ca iti va cere codul daca e deconectat de la baterie, mie mi s-a intamplat la un Megane 2 al cumnatului meu, a fost necesara deconectarea bateriei pentru o problema, iar la reconectare radio nu mai functiona, cerea cod.

S-ar putea totusi sa gaseti codul pentru radio-ul tau Aici

Mai demult am avut un buchet, cateva zeci/sute de softuri/softulete gasite pe internet pentru o multitudine de masini si modele, si din ce am observat, se pare cel putin cel pentru Fiat a generat coduri bune. Intentia mea a fost ca mai intai sa le folosesc si sa fac o selectie cu cele mai bune pentru a putea sa o urc aici, din pacate am pierdut sau sters dosarul respectiv din computer.

La megane 2 e normal sa faca asa pentru ca nu comunica prin canbus (cel putin la meganul 2 diesel al sotiei nu comunica si trebuie bagat codul de fiecare data). Din ce am citit la Gp cere codul doar daca e pus pe alta masina. 

La 09.01.2020 la 20:08, blueeies a spus:

Cred ca iti va cere codul daca e deconectat de la baterie, mie mi s-a intamplat la un Megane 2 al cumnatului meu, a fost necesara deconectarea bateriei pentru o problema, iar la reconectare radio nu mai functiona, cerea cod.

S-ar putea totusi sa gaseti codul pentru radio-ul tau Aici

Mai demult am avut un buchet, cateva zeci/sute de softuri/softulete gasite pe internet pentru o multitudine de masini si modele, si din ce am observat, se pare cel putin cel pentru Fiat a generat coduri bune. Intentia mea a fost ca mai intai sa le folosesc si sa fac o selectie cu cele mai bune pentru a putea sa o urc aici, din pacate am pierdut sau sters dosarul respectiv din computer.

Am incercat pe site-ul indicat dar nu stiu care e al meu. Acolo toate par a fi Blaupunkt iar eu am Grundig. Nu stiu ce model sa aleg acolo.

20191119_142444.jpg

Edited by buttadeus

Nevoia ta m-a indemnat sa fac rost de arhiva aia cu softulete, asa ca am cautat din nou, am gasit-o, si am descarcat-o dar vreau sa selectez softurile intrucat sunt multe arhive si se pare ca sunt si dubluri. Din pacate nu am gasit un soft care sa genereze cod pentru modelul tau de radio-cd, sau poate am omis eu. ...

Aseara am incercat sa o urc in sectiunea "descarcari" dar nu am putut, asa ca vreau sa selectez toate programele apoi o sa mai incerc o data sa le urc aici.

Totusi antivirusul mi-a detectat softurile pentru Fiat si unul pentru vw ca fiind virus, nu stiu, e posibil sa fie o alarma falsa, oricum o sa inchid antivirusul ca sa nu mi le stearga, si ca sa pot face selectia, si ramane ca voi sa decideti ce tineti sau ce stergeti.

Da-mi un pic de timp ca sa aranjez selectia.

• Upvote 1

Dar daca ar fi sa cumpar un radio cu mp3, ar merge? Intreb pentru ca la Megane 2, de exemplu, sunt de 2 tipuri si nu se pot schimba intre ele.
Alta intrebare ar fi daca prin interfata usb ce se poate cumpara citeste mp3 direct din stick (masina nu are blue & me).

interfata ca asta:

https://www.ebay.com/itm/Car-Mini-6-Pin-Connector-USB-Adpater-Cable-for-Alfa-Romeo-Fiat-Grande-Punto/352699853086?hash=item521e8ca91e:g:AMsAAOSwlMRa6uoa

Edited by buttadeus

Am reusit sa fac selectia de softulete despre care am vorbit, o poti descarca de Aici

• Upvote 1

Cu un radio cu mp3 cred ca ar merge, nu vad de ce nu, doar ca nu stiu cat de bine ar arata cu un radio mp3 aftermarket, oricum daca vrei sa-i pui radio-cd aftermarket iti trebuie o rama adaptoare ca asta..

Cablul despre care vorbesti se conecteaza la mufa AUX din spatele radio-cd-ului si iti permite sa conectezi prin intermediul AUX diferite terminale: Smartphone; Iphone; mp3 player etc care dispun de mufa usb, nu iti permite insa sa conectezi direct o unitate de stocare (stick usb) pe care ai muzica, pentru ca radio-cd-ul nu stie sa le citeasca direct de pe stick, nu cred ca are in meniul de sursa optiunea "usb".

Daca radio-cd-ul are mufa usb, ar trebui sa citeasca mp3, chiar si pe mufa din torpedou pentru blue & me (ce-o insemna si asta), daca nu are, mai mult ca sigur nu va citi usb-uri.

Sau poti cumpara ceva ca asta, e acelasi lucru ca cel cu mufa usb, doar ca are mufa jack 3,5 mm si iti permite sa conectezi aceleasi terminale sau poate chiar mai multe.

Modul de instalare pare simplu, informativ, urmareste filmuletul asta dar si asta ca sa-ti faci o idee cum se monteaza si ce fel de cablu este potrivit.  Mie personal nu imi place capatul cablului iesit pe sub bord, dar in fond e un compromis util.

Oricum in ambele cazuri, ar fi bine sa mai cauti informatii, sa te documentezi inainte sa faci vre-o modificare.

Ma refeream la radio cu mp3 care vine pe Fiat grande punto.

Blue & Me ii spun ei la sistemul  lor de multimedia si bluetooth.

Stiu asta cu mufa jack dar parca n-as vrea sa stau de fiecare data cand vreau muzica sa pun o mufa in telefon.
As prefera  sa pun un radio cd cu mp3 din cele care vin cu masina dar daca nu merge prefer un radio aftermarket cu hands free.

Nu stiu ce sa zic, cat am cautat nu am gasit nicaieri sa spuna ca nu s-ar potrivi de pe alta masina, pe de alta parte m-am uitat pe ebay de radio-cd cu mp3 pentru GP si vanzatorii specifica si seria de pe el. Oare sa nu functioneze  daca nu au aceeasi serie?... Tu unde ai auzit ca nu s-ar potrivi alt radio-cd original pe masina?

Eu am un jvc care are si mufa usb si sunt multumit.

Inainte eram mai "pasionat de acustica masinii", acum, important este sa fie ceva, sa bazaie in masina. :)

N-am auzit nicaieri dar nu stiu daca sunt limitari in functie de ani, dotari, etc. A mea vine cu radio cd grundig si voiam sa stiu daca pot pune varianta de radio cd cu mp3.
De exemplu, la Renault megane 2 nu se poate pune radio cd de la megane 2 facelift (cele de dupa 2005). 
Mp3 as vrea pentru drumurile mai lungi cand ma satur de radio.

Am mai cautat si eu putin pe internet si se pare ca modelul tau de radio-cd nu poate fi decodat cu ajutorul acelor softuri, solutia ar fi sa mergi la o reprezentanta fiat si sa ti-l furnizeze din baza lor de date, sau, mers cu el la un service care se ocupa cu decodari.

Tocmai am mai citit undeva cum ca un radio aftermarket nu va functiona daca ii conectezi mufele de la radio, deoarece se pare ca radiourile originale se alimenteaza prin magistrala can bus, nu prin mufa iso, ceea ce inseamna ca mufa iso nu va putea sa furnizeze energie pentru a putea alimenta un radio aftermarket, mai mult decat atat, cica ar exista riscul unui scurt circuit sau aparitia unor eroril la vreunul din microcontrolerele de pe magistrala. Asta inseamna ca trebuie sa-i gasesti alta sursa de alimentare.

Conform Wikipedia: Magistrala CAN (Controller Area Network) este o magistrală serială utilizată în industria de automobile, cu scopul de a asigura comunicarea între mai multe microcontrolere fără utilizarea unui calculator-gazdă.

Si ai doua modalitati in functie de preferinte: 

1. Alimentare doar cand pui contactul, adica sa functioneze doar cand e pus contactul, in cazul asta, este posibil ca posturile radio si toate setarile radio-cd-ului respectiv sa se stearga in momentul cand iei contactul.

2.Alimentare continua la o sursa care are 12v si atunci cand nu e pus contactul.

• Upvote 1