Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Diomet

Schimbare led-uri bord

Recommended Posts

Plictisit de culoarea portocalie, Logan look-a-like, și pentru că sunt și electronist, am decis să schimb culoarea bordului din portocaliu în alb rece, sau cel puțin așa am vrut inițial. Culoarea rece sub plasticul diverselor componente a rezultat în culoarea prezenta pe Mercedes, undeva pe 3500k temperatură de culoare.

Am căutat mai întâi pe net să văd ce fel de led-uri (SMD) trebuiesc. Nu am găsit. Prin urmare, am dat jos fiecare componentă, am măsurat ledurile și am mers cu ele în mână pe Str. Maica Domnului din București, recunoscută pentru densitatea mare de magazine cu specific electronic. Nu am găsit chiar ledurile alea, dar am găsit unele care au substituit fără probleme. Nu am putut să le schimb însă eu din cauza dimensiunilor extrem de mici. Am avut însă noroc să am un coleg care să aibă microscop si letcon pentru microelectronică care m-a ajutat cu partea asta. (pentru cine dorește, pot furniza contactul, costa în jur de 250-300 de lei tot bordul)

Am schimbat absolut toate becurile: de pe butoanele de pe uși, consolă centrală cu radio, climatizare, butoate volan și ceasurile bord, chiar și butonul încălzirii în scaune montată ulterior, despre care am vorbit aici.

Demontarea am făcut-o singur după tutoriale în italiană pentru Grande Punto, și cum Linea e cam tot aia... :)

Cel mai greu a fost la partea de ceasuri cu acele. Panoul se scoate ușor, dar va trebui să scoateți acele, de aceea vă recomand să faceți poze perpendiculare cu panoul pe masă. Vă trebuie precizie și burice ale degetelor sensibile pentru pus înapoi. Nu vă speriați, nu este chiar greu și nici nu cred că puteți strica ceva.

Pentru cei din București, în limita timpului, vă pot ajuta, gratis evident :)

01_schimbare leduri bord.jpg

02_schimbare leduri bord.jpg

03_schimbare leduri bord.jpg

04_schimbare leduri bord.jpg

05_schimbare leduri bord.jpg

06_schimbare leduri bord.jpg

07_schimbare leduri bord.jpg

08_schimbare leduri bord.jpg

09_schimbare leduri bord.jpg

10_schimbare leduri bord.jpeg

20180316_170929.jpg

20180319_192825.jpg

20180319_195536.jpg

20180319_200133.jpg

20180328_185809.jpg

20180328_191030.jpg

20180406_170957.jpg

20180406_171251.jpg

20180412_175828.jpg

20180412_193021.jpg

IMG-20180401-WA0001.jpg

Edited by Diomet
adăugare poze suplimentare

Interesant,    eu am reusit sa schimb doar cateva becuri cu leduri, la fiat, iar in bord nu vor sa functioneze ledurile in locul becurilor, nu stiu de ce...

Poți începe prin a măsura voltajul becurilor din bord. Ledurile sunt de 1.5, 3, 6V din câte știu. Alt motiv pentru care să nu meargă nu știu.

Vedem, cand o sa mai am de lucru pe a bord :)

La mk1 nu sunt leduri, sund niste beculete mici cu filament, exact ca cele de la consola centrala, cea cu vendilatia, culoarea verde e data de cadranul ceasurilor. Stiu asta pentru ca si eu am avut mk1, dar nu inseamna ca nu se poate schimba culoarea.

Asa este, si am pus la ventilatie leduri in loc,  teoretic merg si la ceasuri, practic nu.    Sunt niste leduri cu soclu, plug & play.