Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Diomet

Încălzire în scaune retrofit/aftermarket

Recommended Posts

Cum la cealaltă mașină am din fabrică încălzire în scaune, opțiune care m-a încântat mult, am decis să fac această îmbunătățire și la Fiat, care nu avea nici ca opțional.

Am achiziționat de pe aliexpress la un preț de aproximativ 150 de lei kitul pentru 2 scaune, cu butoate cu 5 trepte, cum aveau VW-urile acum ceva ani.

Montajul l-am făcut în regie proprie. Nu am făcut din păcate poze la fiecare pas. Pentru că a trebuit să demontez scaunele față de tot și o parte din consola centrală, cea cu schimbătorul, am profitat de ocazie ca să fac și o curățare a mochetei si a locurilor greu accesibile.

Procedura mi-a luat cu tot cu partea de curățenie cam 2 zile. Pe scurt pașii ar fi cam cei de mai jos:

1. Demontare scaune. La mine a fost destul de greu. Fiecare scaun față are un șurub ce iese sub mașină. După atâta vreme de mers pe drumurile patriei, au înțepenit și le-am dat jos cu zeamă de flex :)

2. Scoatere huse de pe scaune. Spătarul are un fermoar ascuns, iar șezutul are cleme de prindere. După acest pas, mai sunt niste sârme oțelite care sunt prinse cu niște bride. Veți avea nevoie de 2 clești cu vârful ascuțit. Am văzut pe net că la montaj, mulți înlocuiesc bridele alea cu șoricei. Eu m-am chinuit să le pun înapoi.

3. În timp ce husele se învârt în mașina de spălat :) am trecut la montajul propriu-zis al încălzirii.

4. Tragerea alimentării sub bord, a cablajului pentru scaune și montarea butonului.

5. Montarea scaunului.

Butonul are culoarea albastră cu galben. Ulterior am pus leduri albe ca să se potrivească cu restul bordului, care și el a fost schimbat, dar asta în altă postare :)

01_incalzire scaune.jpg

02_incalzire scaune.jpg

03_incalzire scaune.jpg

04_incalzire scaune.jpg

05_incalzire scaune.jpg

06_incalzire scaune.jpg

07_incalzire scaune.jpg

08_incalzire scaune.jpeg

09_incalzire scaune.jpg

10_incalzire scaune.jpg

11_incalzire scaune.jpg

• Like 2