Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Diomet

Problema portbagaj Fiat Linea, nu se mai deschide din buton

Recommended Posts

De ceva vreme m-am trezit ca nu mai pot deschide portbagajul din buton, nici cel de pe bord, nici cel de pe cheie. In portbagaj se auzea un releu cum lucra, am incercat sa schimb mecanismul de la incuietoare dar degeaba.

Rezolvarea este simpla. Cum deschideti portbagajul in partea stanga este un tub de cauciuc prin care trece manunchiul de fire. O data cu timpul, acestea se coc si se pot intrerupe.

fiat_linea_porbagaj.jpg

Se scoate cu grija cu o surubelnita dreapta, dar nu ascutita din ambele parti tubul. Eu am reusit sa rup cauciucul din pacate:

fiat_linea_portbagaj2.jpg

Dupa ce scoateti tubul o sa iasa de pe sub tabla manunchiul de fire. Tineti de toate intr-o parte si apoi trageti cu incredere si fara grija de cate un fir pe partea cealalta. Unul din fire va iesi, este cel din cauza caruia nu se mai deschidea portbagajul. Va trebui sa luati 20-30cm de cablu din alta parte ca sa puteti reface traseul.

Spor la lucru!

Si eu am exact aceeasi problema. Se aude releul cum lucreaza cand apas telecomanda sau butonul din bord. E pozitionat pe aripa stg spate.

Electromagnetul de pe incuietoare nu lucreaza. L-am verificat cu o alimentare separata si e functional. De asemenea, am verificat si faptul ca nu ajunge niciun fel de tensiune de comanda pe acesta in momentul cand releul din portbagaj incearca sa il actioneze.

Ramane sa mai verific si circuitele de legatura dintre releu si electromagnet. Cel mai probabil e vreunul sectionat in mansonul de cauciuc. Voi reveni cu detalii

Multumesc @Diomet. 

Mă bucur că informația ți-a fost de folos! Spor în remedierea problemei, dă-ne și nouă de știre dacă era aceeași problemă.

Gata, am rezolvat. Am gasit nu unul, ci doua trasee intrerupte, din cele 5 din mansonul de cauciuc. Le-am refacut si acum portabgajul se deschide normal, atat din butonul din bord, cat si din telecomanda.

Sper sa fie de folos.

trasee electrice cablaj intrerupt portbagaj Fiat Linea-2.jpeg

trasee electrice cablaj intrerupt portbagaj Fiat Linea-1.jpeg

• Upvote 1

Am luat un set complet (covorase+tavita) prin 2009, la un an dupa achizitionarea masinii. A fost o reclama postata chiar pe forumul Fiat. I-am contactat si am primit coletul in vreo saptamana. Sunt foarte multumit de calitatea produselor. Au mai bine de zece ani, si doar covorasul de la sofer are ceva uzura. Toate se muleaza foarte bine pe conformatia masinii. Cel din portbagaj m-a salvat de multe ori de la diverse produse 'scurse', gen bere, apa minerala, etc

05984ACE-E2F1-4862-B30E-FEFBDCEC5584.thumb.jpeg.36a463ba59213f278b1c93c3de9806dd.jpeg0564A6F2-46AB-4280-A818-6AAD14869714.thumb.jpeg.94fd3d43a3fed080c6a03988c046fc93.jpegBuna ziua

Aceeasi problema am avut-o si eu cu inchiderea portbagajului. 

Doua fire intrerupte in mansonul din stanga portbagajului. 

Am refacut traseul cu alte 2 fire litate de vreo 25-30 cm le-am izolat si functioneaza. 

Edited by Nichita