Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

tanko

Sistemul de răcire motor

Recommended Posts

Daca atai linga mecanic urmareste sa o stringa cu cheia dinamometrica,majoritatea nu o folosesc.20 nm 30 nm 90° 90°,ordinea de stringere este scrisa pe ambalajul garniturii.

Da, stiu, asta e marea mea dilema, dinamometrica are, dar nu stiu daca are cheie cu cadran gradat.

Oricum o sa vad.

Off topic: Am schimbat garnitura de chiulasa dar cea veche se pare ca nu avea probleme...

On topic: ...totusi cu prilejul asta, am descoperit ca am joc la ghidajele supapelor si multa calamina pe capul pistoanelor si pe talerul supapelor, am curatat cat s-a putut, iar mecanicul mi-a zis ca ar fi din cauza uleiului patruns in camera de ardere, se recomanda o reconditionare a chiulasei intr-un centru specializat, dar momentan o las asa, nu prea mai am finante.

Alt aspect destul de urat pe care l-am descoperit a fost o cantitate foarte mare de depuneri descoperite pe la toate orificiile de pe chiulasa pe unde trece antigelul, depunerile semanau cu sarea umeda. Banuiesc ca se datoreaza detartrantului pe cale l-am folosit pentru curatare cu ceva timp in urma si pe care probabil ca nu am reusit sa-l scot in totalitate cand am clatit instalatia si care in reactie cu cauciucul de la furtune s-a cristalizat. Probabil ca s-a depus si in caloriferul din bord, fapt pentru care nu imi mai baga caldura aproape deloc.

Am curatat cat de mult am putut canalele chiulasei cat si furtunele, iar azi am observat o imbunatatire la caldura, a inceput sa bage iar. Intentionez ca clatesc si caloriferul din bord cu apa sub presiune si sper sa se mai degajeze elementele.

Azi am comandat si furtune noi, tocmai ca sa elimin o parte din depunerile din sistem, acum caut solutii pentru eliminarea depunerilor din restul sistemului.

Pai daca nu era garnitura atunci ce era?

Cit a costat toata "distractia"?

La prima impresie s-ar zice ca ar fi fost mizeria de pe instalatie. Eu nu sunt asa sigur, pt ca pana acum nu a a mai aparut spuma in vas, poate ca a fost totusi o fisura pe garnitura pe care nu a vazut-o macanicul, acum, ramane de vazut...

Manopera pentru garnitura de chiulasa plus schimbul distributiei m-a costat 400 lei. 

Transparent in niciun caz, dar nici foarte murdar,  Si el mi-a recomandat sa-l schimb si sa nu mai bag din asta ca nu ar fi atat de bun, mi-a recomandat Hepu, nu sunt pe deplin sigur ca antigelul este prost, dar tura viitoare o sa bag Hepu, doar ca in zona mea e mai dificil de procurat. Kinita gaseam oriunde.

Mai cunosc pe cineva care a infundat caloriferul tot cu antigel romanesc.

Hepu au la autokarma,daca ai vreun magazin prin zona.

Am comandat furtunele de la sistemul de racire, inclusiv cel care conecteaza caloriferul din bord si azi au sosit, am cumparat si marele antigel Hepu.

De asemenea am cumparat si doua doze de solutie pentru curatarea radiatoarelor dar si o pompa pentru transfer combustibil pe care o voi folosi sa recircul solutia prin calorifer.

Zilele astea vreau sa ma apuc de treaba.

Piesele le-am cumparat de aici:

Furtun radiator 1    Ma indoiesc ca e aceeasi marca precum celelalte doua, pentru ca a venit fara ambalaj iar materialul se vede ca e diferit decat celelalte, dar asta conteaza mai putin.

Furtun radiator 2.

Furtun incalzire

Antigel

Pompa transfer combustibil

Solutiile pentru radiator le-am luat direct dintr-un magazin, dar ele sunt astea.

IMG_20201015_172221.jpg

IMG_20201015_172236.jpg

IMG_20201015_172241.jpg

IMG_20201015_172256.jpg

IMG_20201015_172308.jpg

IMG_20201015_172347.jpg