Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

danielomihai

Consum Punto MK2/Mk2 Facelift

Recommended Posts

• Administrator

Masinuta mea ,cand am fost cu ea la mare vara trecuta am scos un consum de 19 km/l si cam asa toata vara , au fost si cazuri la alte punto-uri unde s-a ajuns la un consum de 22 km/l iar acum pe timp de iarna am ajuns la un consum de cca 14,5 km/l ... un consum destul de decent pentru motorasul de 1,2 16 V !

www.clublancia.ro

Lancia Flavia Berlina - 1,5 boxer (aluminium engine) 1963

Lancia Lybra - 1,8 16V (V.V.T) 2001

• Moderatori

Pentru mine mult :D

O singura data am vazut ~19km/l in rest oscilam intre 11 si 17

past FIATs:
- Punto MK2, 2001, 1.2 16V HLX
- Linea Dynamic, 2008, 1.4 77CP

• Moderatori

Stai sa ii curat injectoarele sa vezi atunci consum  :D

si sprint :D

past FIATs:
- Punto MK2, 2001, 1.2 16V HLX
- Linea Dynamic, 2008, 1.4 77CP

acum cat a fost iarna in to 10Km/l (10%) cand a fost foarte frig apoi urca(scade) la 12 - 12.2L/Km(8.5-9%)

vara afara scot cam 4.5-5% consum, iar prin oras 7-7.5

consumul din oras este cam relativ, depinde de modul in care conduci.Tinand cont ca de acasa pana la munca sunt 6Km si am 13 semafoare......

cum a fost frig perioada asta in oras 8-9%,pe timp de vara in oras 7%,in afara depinde de fiecare si de drum,de ex. BRASOV -VALCEA pe ruta SIBIU am scos  4.2% datorita drumului si vitezei constante,asta chiar daca consumul la 1.2 in carte arata 4.8% deci se poate! si difera la fiecare datorita stilului de condus.

Buna ziua ,

Am un fiat punto din 2001 motor 1.2 8v an 2001 la care am schimbat de curand , distributia si pompa de apa. Consumul care il arata in bord cand am cumparat masina era undeva la 20km /l din aceasta iarna nu mai creste de 10.5km / l oare ce poate sa fie ? Pompa de benzina ? Precizez ca , consumul a urcat dinainte sa schimb pompa de apa ,distributia si bujiile.

Salut ,
Am un fiat punto 1.2 16v, fabricatie 2003, care prin luna august i s-a incins motorul fara sa se aprinda becul rosu la antigel din cauza faptului ca a curs lichidul de racire, in mers, fara sa observ. In urma acestui incident ,a aparut un zgomot pronuntat de tacheti, am fost la mecanic si i-a schimbat un dop de pe motor, mi-a recomandat sa schimb uleiul cu unul mai gros pentru a scapa de zgomotul sus amintit. Am schimbat uleiul si intradevar zgomotul e diminuat dar consuma foarte multa benzina(inainte de incident consumul indicat pe bord era 1l/16km, iar acum e 1l/10km). Am citit calculatorul de bord, al masinii, cu cablu de date , software MULTIECUSCAN si imi apare la coduri de eroare ceva despre sistemul de aprindere si ceva cu sondele lamda. Am schimbat fisele cu altele mai vechi , dar bune, bujiile , dupa , nu a mai aparut coduri de eroare cu partea electrica , doar cu sondele lamda, cosumul a ramas la fel.
Va rog sa va uitati pe parametri cititi  din calculator  si sa va dati cu parerea ce ar fi.

Multumesc.

post-3610-0-07934900-1443268970_thumb.jpg

post-3610-0-50056700-1443268995_thumb.jpg

post-3610-0-75825500-1443269013_thumb.jpg

Consumul este ridicat din cauza sondelor , un prieten se plange la fel , la un mk1 1.2 8v , are lambda 2 praf , e rupta. Verifica mufele de la sonde , si daca tot persista cauta-le la dezmembrari.

Sunt posesor al unui fiat punto din 2001 1.2 8v ... Nu pot sa-mi dau seama daca ceea ce scrie in bord la consum (km/l) este corect. Ca îmi arata 10,7 km/l si mi se pare un consum mare...

In cazul in care e vorba de un consum mare ce ar trebui sa fac/schimb/verific?

Va multumesc!

• Moderatori

10 la suta este un consum cam mare.Acum mai depinde si de stilul de condus si daca este urban sau extraurban.Verifica daca ai roti infrinate.Sonda lambda defecta senzorul map decalibrat bujii-aprindere toate astea pot creste consumul.

Salut.Detin un fiat 1.2 16v si mi se pare ca am consum exagerat de mare.In bord imi arata 10.6km/l.

Imi puteti spune la ce sa ma uit sau ce pot face pentru a scadea consumul ?

Multumesc

• Administrator

Sonda lambda de dinainte de catalizator ar fi una din cauze, dar in afara de consum mai ai vreun simptom ceva?

2 hours ago, blueeies said:

Sonda lambda de dinainte de catalizator ar fi una din cauze, dar in afara de consum mai ai vreun simptom ceva?

Fluctueaza putin la relanti acul.

• Administrator

1. Dar ai resetat kilometrajul? Ca sa ai un consum cat de cat mai concludent pe computerul de bord, trebuie sa resetezi kilometrajul, apoi faci un drum de 100-200 km si abia atunci poti trage o concluzie. Daca nu resetezi kilometrajul, media consumului este facuta la totalul km facuti de la ultima resetare incoace si atunci consumul nu e tocmai concludent, mai ales daca drumurile au fost scurte.  

2. Cu o interfata bluetooth si cu o aplicatie pe telefon vezi cum lucreaza sonda lambda de deasupra  catalizatorului, poate ca citeste emisiile gresit si induce in eroare ecu, care la randul sau furnizeaza mai mult combustibil decat e necesar.

3. Pentru oscilatii poti incerca curatarea clapetei de acceleratie si a celorlalte componente din filmuletele de mai jos, dupa curatare ar trebui sa observi o imbunatarile in mers dar si la ralanti.

Spray pentru curatare carburator/injectoare se gaseste pe la magazinele de piese auto, 

Curatare clapeta de acceleratie.

curatare senzor map.

Curatare filtru epurator gaze de carter.

• Upvote 1