Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan Romania! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Kelemen-Pal Gyorgy

Fiatul sotiei :)

Recommended Posts

Ia-o prin eliminare, verifica zonele pe care le-am enumerat mai sus si vezi de unde provine scurgerea. Daca uleiul provine de la cutie, verifica simeringurile unde intra planetarele in cutie.

Cred ca se prelinge prin toate cele 3 puncte de la inceput enumerate de tine, dar pe an completez sub o jumatate de litru, nu stiu daca merita sa ma apuc de ea.

500 ml nu cred e mult, doar ca la itp s-ar putea sa mustaceasca aia.

Garnitura de la capacul culbutorilor si o ringul de la suportul bobinelor se schimba foarte usor, intr-o ora n-ai ce face. Macar reduci aspectul uleios al motorului. La baia de ulei e alta poveste, acolo e mai dificil.

Daca esti din brasov, fac cinste daca te bagi :) itp la luat ieri :)

Daca esti din brasov, fac cinste daca te bagi :) itp la luat ieri :)

Daca esti din brasov, fac cinste daca te bagi! itp la luat ieri.

Nu sunt din Brasov, sunt din Siriu, probabil ai trecut prin Siriu daca ai avut drum spre Buzau, sunt 80 km de la Brasov pana la mine.

Treaba cu schimbatul nu e mare lucru, doar ca pe langa garnitruri e bine sa ai si un etansant din ala rezistent la temperatura.

Daca ajungi pe aici te ajut cu drag.

Momentan nu este cazul, nu curge asa tare,  dar multumesc mult, nu refuz, doar ca aman momentul :)  

Azi am schimbat filtrul de ulei, tot cu mann,  mai scump, dar are si o supapa in plus,  uleiul in schimb l-am schimbat pe elf,   facusem eu niste teste, si pare mai ok.  Filtrul de aer vine maine.  

Azi am pus si un filtru nou de aer, desi cel vechi arata nespus de bine inca.

Ce ulei foloseai inainte? Elf nu e rau, am folosit si eu, acum am Aral, si pare a fi cam la fel ca elf. poate o sa pun o data si selenia, macar de curiozitate...

Filtrul puteai sa-l tii pana se murdarea cel vechi.

Filtrul de ulei ce ai luat, 610/3?

Filtru Mann, si am avut ulei Aral :))

Azi am ceruit ambele masini,  le-am spalat, degresat, uscat, si ceruit manual.   Era bine daca era usor mai cald afara, m-am chinuit mult sa sterg excesul...  Nu reusesc sa pun pozele.

Azi am avut timp si am schimbat si uleiul din cutie,   intra cam 1.7 litri,  75w90, am ales unul full sintetic.   Cel vechi nu stiu de cand era in masina, dar era negru tuci, si apa chioara.  Acesta nou este de consistenta mierii proaspete.  Pana acum  agata in tr1 cateodata, si intra greoi, acum este perfect.

https://ibb.co/qDrtTfS

https://ibb.co/FXvTdmr

Era sa uit, am facut si o ozonificare, ca incepea interiorul sa aibe miros de vechi, acum e ca nou.

Nu stiu daca am mai scris pe undeva, masina are acum in jur de 140000 km. Si la fel este folosita doar in weekenduri, foarte rar, cateodata in cursul saptamanii.  Am pregatit-o de iarna, am degresat si uns chederele, pus lichid de parbriz dedicat, curatat stergatoarele, aplicat ceara pe masina.

On 9/21/2019 at 6:57 PM, mumus said:

Nu reusesc sa pun pozele.

Salut! Ar trebui să meargă acum! :)

• Upvote 1