Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Pasarica Giorgian

Probleme cutie de viteze

Recommended Posts

Salut,detin un fiat tempra 1.9 diesel din 1991,masina are o problema la cutie(nu intra in a 2-a,defapt intra dar nu cupleaza,probabil sincronu)m-am interesat de sincroane si am inteles ca nu se mai fabrica piese de cutie pt masina mea,deaceea as dori sa iau o cutie sh,si vream sa stiu de la ce alte modele se potriveste?cei care stiu rog o lista cu masini...,cutia de pe fiat punto 1.7 diesel se potriveste,dar de pe tempra 1.9 td?.Alta problema pt care cer ajutoru este urmatoarea:masina vibreaza foarte foarte tare in mansalier si in treapta 1,trebuie sa o tin foarte bine din ambreiaj:( i-am schimbat suport care tine motoru si cutia dar degeaba,un mecanic mi-a spus ca e din cauza volantei...nu stiu ce sa cred altu ca din placa de presiune,mentionez ca ambreiaju nu patineaza

Salut- un mecanic iti poate spune ce poate avea... daca este cilindrul receptor? Pot fi multe cauze! 

Ca identificare poti folosi eper fiat: 

http://eper.fiatforum.com/eper/navi?GUI_LANG=3&LANGUAGE=3&COUNTRY=099&WINDOW_ID=1&KEY=HOME&EPER_CAT=SP&MAKE=F&SBMK=F

www.clublancia.ro

Lancia Flavia Berlina - 1,5 boxer (aluminium engine) 1963

Lancia Lybra - 1,8 16V (V.V.T) 2001

multumesc pt raspuns,am fost la mecanic si isi dau si ei cu pararea ori placa de presiune ori volanta,prima daata au zis ca este suportu de la cutie dar nu a fost el cauza...la cilindru nu m-am gandit,pana nu dau jos cutia nu am de unde sa stiu,posibil sa fie si cutia o cauzaa a trepidatiilor?

ce ulei ar trebuie sa pun la motorul asta?nu fost folosita vreo 2-3 ani,i-am pus 10w40 si credca il consuma,la deal turata tare in 1-a deorece nu am a-2-a miroase a ulei cred,probabil uleiu asta a mai curat mizeria din motor si l-a uzat repede,in baie era smoala...nu am scos baia sa o spal cand i-am pus uleiul deoarece era frig,si acum as vrea sa bag 15w sau 20w,un sfat va rogggg pls!!!!

www.clublancia.ro

Lancia Flavia Berlina - 1,5 boxer (aluminium engine) 1963

Lancia Lybra - 1,8 16V (V.V.T) 2001