Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Catalin Stoik

Închiderea centralizată și manuală

Recommended Posts

Va  salut,

Sunt  nou printre  voi, mi-am achizitionat un fiat stilo coupe  1.2 de curand  si am o mare problema  acum.

acu  2  seri am  inchis masina in mod normal  din telecomanda  si  a doua  zis  cand  am vrut  sa plec  cu masina ...surpriza nu se mai  deschidea  din telecomanda...am incercat  apoi  cu cheia  in butuc..dar  este   blocat( cred) ca  nu am reusit  nici asa sa  deschid masina ...si de 2 zile ma   tot  chinui sa  ii dau de  cap si  nimic.....

Stiti  voi ceva?  vi sa  intamplat asa  ceva ?

• Upvote 1

Ciudat... Daca ar fi fost sa zicem centralizata moarta, sau bateria, tot ar fi trebuit sa iti deschida portiera sofer din mecanica. Ai cumva butuc si pe partea dreapta? Ai incercat sa deschizi acolo?

...incearca la portbagaj, sau la orice iala care merge si poate reusesti sa intri in ea.

Gabi Iacob - www.piese-revizie.ro

0764.868.864   0721.792.719

pe  partea  dreapta  nu am  butuc  si la  portbagaj e    stricta  butuc  de ceva vreme si am zis  k nu voi  avea  nevoie ..

la  usa  din stanga  e  singurul    butuc  si nici acesta  nu mai merge ...si  nu pot    sa  deschid  ..de aproape  o saptamana  stau  pe langa masina ...

Buna ziua ! Masina  este un Fiat Stilo 1.9 jtd din 2004 , cand  vreau sa descui  sau  sa incui masina, atat manual cat si cu telecomanda , usile din spate si hayonul nu se descuie si respectiv nu se incuie. A mai patit cineva, un sfat va rog !

Off-topic: Vezi ca este topic deschis pe tema asta, deschiderea topicurilor similare cu unele existente incarca inutil forumul. Discutia a fost mutata in topicul dedicat.

On-topic: Nu am cunostinta, dar:

1. As verifica sa nu fie vreun contact imprefect pe undeva pe traseu.

2. Sa nu fie ceva in neregula cu modului inchiderii, sau vreun releu ceva care actioneaza usile din spate si hayonul, sau vreo siguranta separata pe-acolo.

salut

doar partea din spate nu merge incuiat descuiat - usi/haion)?

pe fata merg ambele geamuri?

vezi daca merg lampile de la placuta de numar, este un intrerupator la haion care are aceeasi alimentare cu minus cu lampile astea, de aia te intreb.

cum a aparut defectul?

cind nu a mai mers inchiderea si geamurile s-a intimplat in acelasi timp?

Hai sa o luam incet...din cate am inteles nu se deschid usile de pe spate si portbagaj.Ai inchidere centralizata nu? Pe cheie ai si buton de portbagaj, daca il tii apasat mai mult de 3 secunde se deschide? Geamurile de pe spate asistate electric au sigurante separat, stanga F33 si dreapta F34, ai o schema mai jos si portbagaj F38

Untitled.png