Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan România! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris.
2. Disponibilitate timp minimum 15 minute/zi.

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Diomet

Intrare AUX pentru FIAT Linea și GP

Recommended Posts

Acum 2-3 impreuna cu Adi (Gyno) ne-am montat un cablu care sa permita folosirea AUX-ului de pe cdplayerele noastre.

AUX-ul se activeaza prin 2 metode.

1. Apasari repetate ale butonului SRC de pe volan la cei care au control audio pe acesta

2. Apasarea multipla pe butonul CD de pe interfata cdplayerului astfel incat sa afiseze:

aux_fiat (2).jpg

Pentru a va folosi de aceasta optiune, aveti nevoie in primul rand de un cablu sau de o mufa care sa semene cu cea din poza de mai jos. Eu am gresit putin si am luat alta. De preferat este sa cumparati una de culoare galbena, putin diferita de cea din poza, din care a trebuit sa tai cu un cutter.

aux_fiat (4).jpg

Veti mai avea nevoie de chei speciale pentru a scoate aparatul din consola centrala sau de 4 andrele de impletit care se gasesc la Kaufland la 11 lei setul.

Puteti scoate cablul cu jac direct pe sub bord pe directia schimbatorului (ca in video) sau puteti opta ca si mine pentru o mufa mama pentru jack stereo de 3.5mm ca in poza si pentru care va trebuie un cablu care sa aiba jack-uri de 3.5mm (ca cele de casti) la ambele capete. Eu mi-am gasit unul retractabil.

aux_fiat (1).jpgaux_fiat (3).jpg

Rezultatul muncii in video:

Pentru cei din Bucuresti, daca ne sincronizam timpul liber va ajut cu placere. Intr-un viitor mai apropiat sau nu o sa punem poze sau chiar filmulet cu operatiunea pe masina lui Mihai (151SKY)

• Downvote 1

Fa rost de un cablu care sa aiba un jack de 3.5mm la un capat si lung de macar 50cm si in 15-20 min avem o solutie temporara si perfect functionala.

Eu recomand cumpararea unei rame adaptoare pt unitate mp3 aftermarket, mai ales daca CD ul actual nu citeste mp3... Costa cam 50 lei. Am cumparat una si cand voi reusi sa scot unitatea CD voi monta o unitate care are deja mufa pt AUX.

Salut ggarabet,

Ce FIAT ai? Poti sa pui o poza cu aparatul actual?

Eu l-am luat de pe la Oradea de pe un site. Ideea este ca daca te pricepi un pic si ai un pistol de lipit, poti face treaba cu niste "papuci" pe care gasesti la orice service de alarme/sonorizari si un cablu cu jack care poate fi de la niste casti stricate.

Problemea ii ca nu am pistol de lipit si nici asa priceput nu is sa mi fac eu... daca nu e prea mare deranjul sa mi dai site ul de unde ti ai luat sa mi iau si eu...as aprecia, ca tot am cauta pe google da fara rezultat

Va pot ajuta eu cu cabluri aux pt. Fiat GP/Linea si Bravo.

Cabluri audio aux pt. Fiat GP/Linea si Bravo

0745866531 dan22y@yahoo.com

Pentru un Visteon de pe Stilo merge un cablu de asta? Si de unde pot face rost de el? :)

Salut baieti ma ajutati si pe mine cu un cablu de aux pentru fiat stilo model Visteon. Fac cinste!! 0769602205 Va rog!.

Salut, stie cineva daca pe Fiat Stilo merge functia auxiliara ? In setari apare detectare telefon, dar daca apas pe SRC nu apare functia aux. (Nu am comnezi pe volan)

A montat cineva pe modelul acesta de casetofon cablu auxiliar (jack). sau daca are, sau se pricepe cineva din Bucuresti sa testam sa vedem daca merge. Ma-ar ajuta foarte mult daca as putea monta asa ceva, pentru ca de cateva zile nu mai merge radioul si e foarte nasol.

Multumesc

post-3384-0-21997700-1443477976_thumb.jpeg

post-3384-0-37816700-1443478015_thumb.jpeg

post-3384-0-45369400-1443478026_thumb.png

Visteon-ul de pe Stilo, nu are intrare AUX. Are doar intrare de PHONE.

Pot face un cablu care la conectarea lui in smartphone, sa treaca pe PHONE, insa volumul va fi doar de 25 max. iar sunetul este stereo.

Pentru mine e ok e ok si asa, telefonul o sa il folosesc doar la drumuri lungi sa nu mai stau sa fac 15 cd si dupa sa imi dau seama ca parca totusi as asculta alte melodii :)). Deci ce model de cablu, mufa trebuie sa caut ?

Stii pe cineva care ar putea sa repare radioul dar la un pret decent ?

Te pot ajuta eu. Ti-am dat mesaj privat.

Salut, am incercat si eu la Fiatul meu Linea, dar la multiple apasarinpe butonil CD nu apare AUX. Ma poate cineva ajuta cu rezolvarea problemei sau cum pot configura mufa din spate pentru optiunea PHONE!

Salut, am incercat si eu la Fiatul meu Linea, dar la multiple apasarinpe butonil CD nu apare AUX. Ma poate cineva ajuta cu rezolvarea problemei sau cum pot configura mufa din spate pentru optiunea PHONE!

Salutare . Am un fiat bravo 2 si nu reusesc sa scot casetofonul pentru montarea cablului aux. ma poate ajuta cineva in bucuresti ? Multumesc