Se caută moderatori pentru secțiunile aferente modelelor de mașini.

Condiții:
1. Bună stăpânire a limbii române în scris
2. Disponibilitate timp minimum 15min/zi

Dacă ești interesat, dă-ne un mesaj privat la @Diomet sau @blueeies

Jump to content

Bine ai venit pe comunitatea Club FIATFan Romania! Te rugăm să te înregistrezi sau să te autentifici ca membru pentru a beneficia de toate funcționalitățile forumului.

danielomihai

FIAT Punto 1.2 16 V vs Logan 1.4 Mpi

Recommended Posts

Vai, ce tare! Cata fericire! :D

"My Punto is terrible. I hate it. It is always going wrong. So I shall buy another." Jeremy Clarkson - Top gear

1,2 16V vs. Logan 1.6 si 1.6 16V sunt singurele combinatii in care pierzi, iti spun ca ex posesor de 1,2 16V :D

Loganul de 1,4 mpi l-am facut in trafic seara ,plecat de la semafor !!  Cu logan 1,6 cred ca am sanse minime ,dar sunt .....  Cat despre cel de 1,6 16V ..da ,nu prea ai sanse ! 

www.clublancia.ro

Lancia Flavia Berlina - 1,5 boxer (aluminium engine) 1963

Lancia Lybra - 1,8 16V (V.V.T) 2001

depinde si de sofer:P eu am facut anu trecut un logan de 1.6 :( fara mari batai de cap ..intr-adevar la inceput eram cam la fel..dar dupa a -3 a s-a vazut diferenta...avea cam o masina jumate in spatele meu 8)

Ma nu stiu de ce te chinui asa cu logan 1.4MPI(TROTINETA) ca si eu am Punto 1.2 16v si la liniuta cu Civic Type R 2003 am stat in spatele lui la 1 m, si crede-ma ca Civicu nu e facut la Pitesti are cel putin dublu puterea lui Punto si triplu a Logan-ului

Mai era un "sumi" pe un alt forum care spunea ca ... cu Ducato lui s-a intrecut de la ~ Ploiesti pana la Bucuresti cu un BMW M5

Sa va spun ce poate 1,2 16v in fata unui S3 si Golf 5 GTI? ... hai ca va spun.

Intr-o noapte ~00.00 veneam pe Kiselef dinspre Arc. La primul semafor (culoarea rosie) pe prima banda un S3 alb. Pe a treia ~ a 4-a banda un G5 GTI. Mi-am dat seama ca "se vor da". Am incetinit, bagat in treapta a 2-a si, norocul si experienta 8) a facut, ca am ajuns in dreptul lor pe verde cu ~3500 ture. Blana pana in 5000 (pana aici am fost in fata lor pentru ca au plecat de pe loc). A 3-a si nu am apucat sa ajung la 5000 sa dau a 4-a ca m-au depasit. Am prins toti trei semaforul din fata de la Antipa, eu fiind pe a 4-a banda. Tipul din S3 a claxonat scurt si a salutat... deci atat am castigat...un salut :(

-  1,2 16V  este o masinuta mai mult pentru consum ,oras ,drum lung la consum castigi enorm !  Nu este o masinuta sa te "dai" cu ea ,intr-adevar sunt unele modele cu pretentii pe care le "iei" cu Puntachele de 80 caluti !! Cu ea ma tineam cu patru persoane si bagaje ,160 km/h pe Urziceni dupa o Vectra veche (cam '95) de 1,8 i ... repet -ma tineam dupa ea !! ;D -Ce poti sa ii ceri mai mult daca "a facut" si Solenza pe A 2 vara !!

www.clublancia.ro

la viteza maxim se duc destul de bine,cu cea alba la 54 de caluti si motor de 1.1 a luat 180km/h pe A2 (asta dupa kilometrajul ei dar oricum depaseam destule masini)

Fix It Again Tommorow becomes F*** Its A Turbo

punto powaaaaa

De plecat nu am plecat cum zici tu ci pur si simplu plecare de la semafor unul langa celalalt,plecare cu 1-a ,2-a dublu ambreaj,puterea la type-r nu o stiu da stiu ca era rau de tot am oprit si muzica la mine in masina sa aud ce frumos suna motoru

Sa nu subestimam cunostintele celor de la Fiat legate de motoarele de capacitate mica , dar sa nu exageram ;D , unii oameni mai schimba si pe la 4000 5000 ca sa dea sperante .

Fiat 131 supermirafiori 2.0

1981 Fiat 131 supermirafiori

1962 Fiat 600D

2005 Iveco daily

Sunt si Punto-uri de 1,2 16 V duse la 100 cp.. multe de schimbat gen admisie, evacuare, resoftare, si un mic supercharger.. dar nu mi-as face asa ceva la a mea decat maximum 90 si este suficient!! 

www.clublancia.ro

...ah ce mi-ar placea sa am HGT-ul   

http://www.youtube.com/watch?v=utgXVfxC1Bc&feature=related

www.clublancia.ro

NIciodata un Logan de 1.4 sau 1.6 nu o sa te "faca" la liniute, eu am acelasi motor si masina mai grea. Nasul meu a fost Loganul de 1.6 16v

Vinde - Pleaca - Mori

Lasa ca m-am razbunat cu Alfa  :rock: pe Logan 1.6 16V

www.clublancia.ro

Azi am facut un Logan 1.5 DcI -un coleg de servici care se dadea "rotund" cu Loganul lui-- "Bai, cat de tare poate fi Alfa aia a ta?" -toata ziua "te fac, te fac blabla" ..nu m-am putut abtine la semafor cu el in stanga si restul va da-ti singuri seama :)) 

www.clublancia.ro

Pai mai Dani , tu pui masina si cu 2.0 , cu o urina de logan ? :)) Sa fim seriosi

1962 Fiat 600D

2005 Iveco daily

Frate, eu nu ma laud niciodata- am multi "schumi" pe la servici... care se dau "rotunzi" si se contrazic mereu cu mine cand este vorba de masini :D -mAi mereu cand trece pe langa mine, se da "cocos" acest tip cu Loganul lui... pana azi cand a "sarit" cu gura- "ca eu mereu trec pe langa tine si tu nu schitezi niciun gest.. te fac.. cat de tare poate fi Alfa aia a ta?.. ca daca eu plec in tromba de la semafor, te fac pe o distanta de 100-150 chiar 200 m :)) " ...

www.clublancia.ro

Ideea sta in felul urmator: niciodata nu ma dau mare, nu ma laud si nu ma "umflu" in pene in trafic... daca vedeti vreodata vreo Alfa rosie mergand cu viteza legala, eu sunt acela :)) -fara "talente" ... sunt multe Alfe in trafic pe care le poti compara cu anumite marci auto cand vine vorba de "a respecta regulile de circulatie"..

www.clublancia.ro

si daca vedeti aceeasi Alfa mergand-zburand pe sosele, inseamna ca e Mobiloil la volan :)) hai ca m-am amuzat dis-de-dimineata :D

If you love something...let it go, if it comes back to you...it's yours, if NOT....it never was!

Nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita - ignorance is bliss ;)

www.clublancia.ro

fiatmapportal.jpg

Mobilas tata , nu te mai zbate .... Daca vedeti o Alfa 156 rosie zburand la propriu , nu pe sosele , inseamna ca sunt eu la volan :)) , oricum Alfa ta inca nu trage la capacitate maxima , prin urmare va trebui sa te mai dai o data cu loganul :D

1962 Fiat 600D

2005 Iveco daily