Sari la conținut

Toggle shoutbox Ciripituri (deschide in popup)

@  FIATFan.ro : (24 April 2014 - 09:19) Rustea, Club FIAT Fan Romania doreste sa iti ureze La multi ani! :hb:
@  costyy73 : (23 April 2014 - 20:49) Salutari din partea mea pentru toti membrii
@  Petcu Alin : (23 April 2014 - 20:41) stie cineva cat ulei intra intr-un motoras de punto 1242 cmc?
@  Petcu Alin : (23 April 2014 - 20:41) salut!
@  FIATFan.ro : (23 April 2014 - 20:40) Petcu Alin, bine ai venit! :)
@  FIATFan.ro : (23 April 2014 - 20:27) costyy73, bine ai venit! :)
@  FIATFan.ro : (23 April 2014 - 17:27) gogoasa, bine ai venit! :)
@  FIATFan.ro : (23 April 2014 - 17:11) Paulorossi, bine ai venit! :)
@  FIATFan.ro : (23 April 2014 - 13:05) Hadrianus, bine ai venit! :)
@  FIATFan.ro : (23 April 2014 - 09:45) george1988, Club FIAT Fan Romania doreste sa iti ureze La multi ani! :hb:
@  FIATFan.ro : (23 April 2014 - 08:10) niculaeionninel, bine ai venit! :)
@  SAM76 : (22 April 2014 - 20:45) are cineva un soft pentru interfata ELM 327 ?
@  FIATFan.ro : (21 April 2014 - 18:07) hover, bine ai venit! :)
@  FIATFan.ro : (21 April 2014 - 12:52) bytzy88, bine ai venit! :)
@  FIATFan.ro : (21 April 2014 - 12:07) anatoll1975, bine ai venit! :)
@  FIATFan.ro : (20 April 2014 - 19:15) RCMarius, bine ai venit! :)
@  FIATFan.ro : (19 April 2014 - 21:41) florin1528, bine ai venit! :)
@  FIATFan.ro : (19 April 2014 - 20:12) Alexandru Madalin, bine ai venit! :)
@  FIATFan.ro : (19 April 2014 - 13:54) SAM76, bine ai venit! :)
@  lee : (19 April 2014 - 09:31) sal...am un fiat punto din 2005 si mi a aparut un bec galben(este un triunghi si in el este semnul exclamarii)...ma poate ajuta cineva sa mi spuna din ce cauza apare

Poză

Fiat Palio

• Te rog autentifică-te pentru a răspunde
10 răspunsuri la acest topic

#1 OFFLINE   danielomihai

danielomihai

Membru Fondator

• Administrator
  • 2866 posturi
  • LocalitateBucuresti- Brancoveanu
  • Marca: Lancia
  • Model: Lybra /Flavia
  • Motorizare: 1.8/1.5
  • An: 2001/1963

Postat 03 May 2010 - 02:15 PM

Fiat Palio 

Fiat Palio este un supermini conceput de Fiat ca o masina pentru toata lumea  care vizează ţările în curs de dezvoltare . Acesta este produs în Brazilia , Argentina , India , Turcia , Africa de Sud şi China . De asemenea, este construit sub licenţă, în Coreea de Nord ca Pyonghwa Hwiparam. Rusii de la ZMA au început asamblarea turcii de la CKD seturi în toamna anului 2006. Platforma Palio este, de asemenea utilizată pentru a produce Fiat Siena sedan, Fiat Palio Weekend break, Fiat Palio Aventura SUV-ul crossover si Fiat Strada camioneta. Break şi versiuni pickup sunt, de asemenea, vândute în Europa de Vest .   

Mark I (1996-2001)

Lansată în 1996, în Brazilia, ca parte a Fiat "proiect 178", a fost prima încercare a celor de la Fiat de a construi o masina pentru toat lumea, la bază avand acelaşi design fiind produse în numeroase tari de pe glob. Patru modele au fost produse principale-hatchback, sedan, break si pick-up, cu diferite versiuni fiind construit pentru diferite piete. Powerplants, ambele diesel şi benzină, de asemenea a variat de la regiune la regiune, în funcţie de capacitatea de producţie locală, legislaţia şi cerinţele pieţei.

Şasiul de bază a fost o dezvoltare a Fiat Uno , dar puţine au rămas neschimbate. Intreaga structura a fost semnificativ mai mare pentru a fi adecvata pentru drumuri aspre găsite în unele dintre pieţele pentru care a fost destinată, astfel cum a fost suspendarea. Organismul a fost un nou design complet de către Institutul I.DE.A din Torino , care a proiectat, de asemenea, noul interior.

Producţia a început în 1996 în Brazilia şi a fost urmată mai târziu în acel an de o instalaţie în Argentina . 1997 a văzut producţia începând în Venezuela, Polonia şi Maroc, în timp ce Turcia a inceput sa construiasca aceeaşi maşină în 1998. India şi Africa de Sud au început producţia în 1999, Egipt în 2001 şi China în 2002.

Mark II (2001-2007) 

În 2001 modelul facelift a avut prima sa aparitie. Noul design a fost făcut de italianul  Giorgetto Giugiaro . Acest facelift a inclus noul front şi fascias spate, şi un brand nou interior. De asemenea, noile motoare venite pentru Palio: FIRE 16 valve 1.0 L şi 1,2 L şi motorul Sporting, un 1,6 L 16 valve cu 120 CP efectuate în Turcia. Mark seria II a fost primul Fiat care urmau să fie fabricate în China de către Nanjing şi a inclus un "SpeedGear" ca versiune. 

Mark III (2004-prezent)

Mark III a fost lansat în 2004, din nou, proiectat de Giorgetto Giugiaro . Este practic un facelift, de la modelele anterioare. Palio 2004 a fost primul model brazilian forte în segmentul B disponibil cu patru airbag-uri (două airbag-uri frontale şi două airbag-uri laterale), asistenta de parcare, şi lumina si senzor de ploaie. În Europa, noul model featured un Mark III fascia faţă şi interior şi un Mark II fascia spate. Ea are, de asemenea, o versiune sport numit 1.8R Palio care are o nouă versiune a General Motors de 1.8 L " Powertrain "nominală a motorului la 115 CP (etanol) şi 112 CP (benzina), a redus suspendarea, jante din aliaj de 14 inch, noi de locuri, şi alte caracteristici sportive. A treia generaţie de Palio a avut vânzări in număr foarte mare, chiar şi obţinerea de vânzări mai mari în câteva luni decât VW Golf, in Brazilia ca vânzare Cea mai buna masina de peste douăzeci şi patru ani. În prezent, este încă vânduta ca "Economia Palio foc", ca o alternativă mai ieftină la facelift sale posterioare, cu modificările derivate din "Uno Mille foc" Economia model.

Fiat India are de a face cu Palio Mark III, cu interioarele vechi Mark II, la uzina Ranjangaon împreună cu Grande Punto si Linea . După intrarea într-un parteneriat cu Tata Motors, Palio a fost relansat ca Palio Stile cu 1,1 foc, Torque 1.6 şi 1.3 motoare Multijet. Vânzările au fost reduse la aproape 200 unităţi pe lună. 

Mark IV (2008-prezent) 

Palio Mark IV a fost lansat în 2008, în Natal , Brazilia. Modelul va fi vândut împreună cu o versiune adaptată a Grande Punto , care a fost lansat în Brazilia în primul semestru al anului 2008.

Acest facelift include un nou front, spate şi lateral de design, dar pastreaza şasiul original de la modelul 1996, în ciuda faptului ca a fost comercializat ca "noul Palio". Ea are, de asemenea, o modificare minoră în panoul de instrumente, cu diferenţe între cele două variante vândute.

Ornamente pentru acest nou Palio sunt ELX cu sau 1.4 de foc, ambele motoare flex (benzină şi etanol 1.0) şi "sportiv" 1.8R versiune cu versiunea curentă de 8 supape. Motorul de 1.8 de la GM, de asemenea, flexibile. Cuplul Noile motoare au fost prezentate la Palio, numai după lansarea Grande Punto.

Fiat a vandut 111.949 unitati începând cu luna ianuarie 2008 pana in iunie 2008. 

Mark V (prognozate pentru 2010)

O nouă generaţie Palio a fost anunţata de către Fiat Auto de la începutul anului 2007. Unele prototipuri au fost văzute în Italia, într-un stadiu incipient de dezvoltare, dar această veste a fost greşita. Masina a fost de fapt noul Ford Ka, care a fost testat în Italia. Ford Ka este o co-dezvoltare dintre Ford şi Fiat (500).

Înlocuire lui Palio a fost numele de cod B-compact, iar lansarea sa a fost stabilit pentru 2009, cu un model in 2010. Numele final al acestui model este necunoscut până în prezent, dar presa crede că ar putea fi denumit ca noul Fiat Uno.

Nanjing Fiat Perla  

Nanjing Fiat Perla a fost lansat în anul 2006 la Guangzhou Auto Motor Show, şi se bazează pe versiunea europeana Fiat Albea . In spate masina are un facelift mai profund pentru piaţa chineză. De exemplu, partea din spate este mai lunga şi mai mică decât Siena. Ea are un nou motor de 1.7 L MPI, aer conditionat, airbag-uri frontale duble, frane antiblocare, servodirectie, geamuri electrice, inchidere centralizata, şi multe alte caracteristici.

Rusia va fi prima ţară din afara Chinei care a primit acest nou model, dar cu 1,4 l -8V cu 77 CP (57 kW 76 CP) şi transmiterea Speedgear. 

Motorsport 

Mai multe teste de concurenţă şi omologare versiunii Palio au fost produse, cum ar fi masina din clasa de raliu A6. A6 cu brazilianul Luis Tedesco ca sofer, iar turcii de la Fiat Palio Rally Team au creat  Super 1600 Abarth, masina de raliu, cu 215 CP 1.6 16 valve motor L şi o cutie de viteze cu sase trepte si transmisie secventiala . Turcia are, de asemenea, o N2 Palio. 

Spot Fiat Palio Mk I 

http://www.youtube.com/watch?v=pOnL2UNZyjU&feature=related 

Fiat Palio 2010- Brazilia

http://www.youtube.com/watch?v=epnOoymQT_M

Fișiere atașate

• 0
www.clublancia.ro
Lancia Flavia Berlina - 1,5 boxer (aluminium engine) 1963
Lancia Lybra - 1,8 16V (V.V.T) 2001

#2 OFFLINE   BravoYFZ

BravoYFZ

Jaguar Fanatic!

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 1471 posturi
  • LocalitateBucuresti / Valcea
  • Marca: Lancia / Lancia
  • Model: Lybra/Flavia
  • Motorizare: 1.9 JTD/ 1.5 8V
  • An: 01 / 63

Postat 18 August 2010 - 12:53 PM

Chiar am vrut sa-ti zic ca ieri am vazut un Palio (era versiunea Weekend break) cam mancata de rugina pe la aripile spate si m-am holbat minute in sir la ea ca la OZN ca nu mai vazusem modelul asta, seamana putin cu Punto din fata, nu arata rau masinuta, dar cu piesele cred ca e mai dificil...
  • 0
If you love something...let it go, if it comes back to you...it's yours, if NOT....it never was!

Nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita - ignorance is bliss ;)

www.clublancia.ro

Imagine postată

#3 OFFLINE   Mihai

Mihai

Membru Pasionat

• Moderatori
  • 191 posturi

Postat 01 September 2010 - 05:07 PM

Salut,

Am vazut de mai multe ori un Palio papuc pe la Sendreni(DN 25),poate data viitore am aparatul la mine si-i fac o poza sa-l vedeti.

Cu stima,
  • 0

#4 OFFLINE   Mihai

Mihai

Membru Pasionat

• Moderatori
  • 191 posturi

Postat 09 October 2010 - 08:10 PM

Salut,

Si poza promisă..îmi place cum scrie FIAT..

Cu stimă

Fișiere atașate

• Fișier atașat  7639_.jpg   121.82K   41 descărcări

• 0

#5 OFFLINE   ieronim77

ieronim77

Membru Pasionat

• Moderatori
  • 246 posturi
  • LocalitateBucuresti
  • Marca: FIAT
  • Model: GP Unico
  • Motorizare: 1,4 77 cp 8v Active
  • An: 2008

Postat 09 October 2010 - 11:07 PM

Unul din asta am vazut si eu cand stateam in titan. Dar fie vorba intre noi cel mai frumos Palio este ADVENTURE LOCKER/WEEKEND.

Fișiere atașate

• 0
Esti inteligent cand crezi jumatate din ce ti se spune si esti intelept daca stii sa alegi jumatatea adevarata !

#6 OFFLINE   Diomet

Diomet

FIAT Fanatic!

• Moderatori
  • 862 posturi
  • LocalitateBucuresti
  • Marca: FIAT/Toyota
  • Model: Linea/Yaris
  • Motorizare: 1.4 77cp/1.4 90cp
  • An: 2008/2007

Postat 10 October 2010 - 08:12 AM

:( Asa ceva mi-ar placea si mie. Ai vazut chiar pe asta nou?
  • 0

#7 OFFLINE   on1x1

on1x1

Fondatorul :)

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 343 posturi
  • LocalitateBucuresti
  • Model: Linea
  • Motorizare: 1.4 T-Jet

Postat 10 October 2010 - 05:15 PM

Mama, ar fi super finut un Palio dinasta. MCV killer!
  • 0

"My Punto is terrible. I hate it. It is always going wrong. So I shall buy another." Jeremy Clarkson - Top gear

#8 OFFLINE   ieronim77

ieronim77

Membru Pasionat

• Moderatori
  • 246 posturi
  • LocalitateBucuresti
  • Model: GP Unico
  • Motorizare: 1,4 77 cp 8v Active

Postat 11 October 2010 - 07:25 AM

;D Asa ceva mi-ar placea si mie. Ai vazut chiar pe asta nou?

Am vazut palio papuc (prima poza); Adventure  nu cred ca o sa vedem pe la noi, doar daca e vreun pasionat si il aduce din america.
  • 0
Esti inteligent cand crezi jumatate din ce ti se spune si esti intelept daca stii sa alegi jumatatea adevarata !

#9 OFFLINE   BravoYFZ

BravoYFZ

Jaguar Fanatic!

• Membri
  • 1471 posturi

Postat 11 October 2010 - 07:32 AM

http://www.promotor....razilia-2637072

superba masina, totusi plasticele de pe caroserie sunt cam exagerate...parerea mea...
  • 0
If you love something...let it go, if it comes back to you...it's yours, if NOT....it never was!

www.clublancia.ro

Imagine postată

#10 OFFLINE   oxygen2k8

oxygen2k8

Fan FIAT

• SuperModerator
  • 430 posturi
  • LocalitateRomania/Bucuresti/Colentina
  • Model: Linea Dinamic
  • Motorizare: 1.4 120CP T-JET 16V
  • An: 2010

Postat 11 October 2010 - 08:19 PM

superba masina, totusi plasticele de pe caroserie sunt cam exagerate...parerea mea...

Atunci de toata gama de la DACIA ce sa mi zicem ?!?!?  ;D
  • 0
Imagine postată

am tot ce vreau si nu am nimic din ce am nevoie

#11 OFFLINE   BravoYFZ

BravoYFZ

Jaguar Fanatic!

• Membri
  • 1471 posturi

Postat 12 October 2010 - 08:08 AM

un experiment esuat...putem sa numim gama Dacia, oricum pt cei cu buget redus ramane o alternativa. eu ma refeream la Palio care cam a exagerat si ii sta destul de urat cu plasticele alea, masina asta oricum o voi vedea (poate) peste ani ruland in Romania cand oamenii nu vor mai vedea rentabil un Q, Un X, un ML si alte "limuzine" cu pretentii de 4x4. Din descriere nu pare a bate multe recorduri iar in 2008 de cand e anuntul de mai sus, pretul e cam marisor....echivalentul a 17 mii de euro motorizarea de 1.4...
  • 0

www.clublancia.ro

Imagine postată

0 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Community Skin by Fredson Nunes Junior

Bine ai venit pe FIATFan.ro!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te loghezi!